Színészekkel tisztelegtek Jászai Mari születésének 175. évfordulóján

175 éve született Jászai Mari, a magyar színjátszás kiemelkedő alakja. Az évforduló alkalmából Ászáron, a színésznő szülőfalujában rendeztek ünnepséget a tiszteletére.
Ahogy a rendezvényen elhangzott, Jászai Mari, eredeti nevén Krippel Mária, 1850. február 24-én született Ászáron egy egyszerű paraszti házban. A település lakói és a meghívott vendégek a Jászai Mari Emlékház előtt gyűltek össze, hogy közösen tisztelegjenek a Nemzeti Színház örökös tagja előtt. Az eseményen részt vettek a helyi önkormányzat képviselői, művészek és a Nemzeti Színház képviselete is.
Így emlékeztek meg Ászáron
Az ünnepség kezdetén a helyi önkormányzat képviselői és a polgármester, Pekár Zsolt mondott nyitóbeszédet, amelyben Jászai Mari életéről, a településhez köthető gyökereiről mesélt. Emellett köszöntötték az ünnepség díszvendégeit, akiket Szabó Hedvig mutatott be. Ott volt Romanek Etelka, a Komárom-Esztergom vármegyei közgyűlés alelnöke, Kubik Anna, Kossuth- és Jászai Mari-díjas művésznő, Ráckevei Anna, szintén Jászai Mari-díjas színművésznő és Flament Krisztina, aki a Nemzeti Színház képviseletében érkezett.
Az összes felszólaló méltatta Jászai Mari életművét és hatását a magyar színjátszásra. A megemlékezés során elhangzott, hogy a színésznő életének példája bizonyítja: tehetséggel, szorgalommal és kitartással bárki képes kiemelkedni még nehéz körülmények közül is.
Az megszólalásokat Kubik Anna kezdte egy idézettel Jászai Mari naplójából:
éltem, élek, élni fogok.
Életének és munkásságának méltatása mellett Gyurkovics Tibor „Nemzet” című versével tisztelgett a színésznő emléke előtt.
Ráckevei Anna folytatta a felszólalásokat, aki köszönetét és háláját fejezte ki azért, hogy jelen lehet az ünnepségen. Ezután a Flament Krisztina tolmácsolta a Nemzeti Színház Társulatának üzenetét, akik lélekbeli részvételüket fejezték ki távolról is. Ezután Jászai Maritól idézett, felidézve a színésznő emlékeit arról, mikor 9 éves korában megismerkedett a színészettel.
A megemlékezés részeként a helyi diákok és óvodások is részt vettek az ünnepség programjában, akik történeteket tanultak meg kívülről és adták elő azokat a közönségnek. Ezek után a jelenlévő helyi és megyei képviselők és díszvendégek koszorúzással fejezték ki tiszteletüket Jászai Mari előtt, majd az Emlékházban található aláírófalra a nevüket is felvésték.
Jászai Mari szülőhelye
Jászai Mari, eredeti nevén Krippel Mária, 1850. február 24-én született Ászáron, a település pedig a mai napig büszkén őrzi emlékét. A községben nem csak az emlékház, hanem számos más helyszín is őrzi a nagy tragika nevét, például a Jászai Mari utca, a helyi Jászai Mari Általános Iskola és a nyugdíjas klub.
Az ászári közösség számára Jászai Mari több mint a magyar színjátszás kiemelkedő alakja, hiszen származása révén élete, munkássága és emléke elvitathatatlanul szerves része a falu történelmének is.
Ahogy az ünnepségen elhangzott beszédekből is kiderült, olyan példaképként tekintenek nemzetünk egyik legnagyobb színészére, akire méltán nézhet fel minden fiatal, akár színészi pályán van, akár nem.
Forrás: Kemma