Ahogy évről-évre melegebbek a nyarak, egyre többen döntenek egy modern légkondicionáló beszerelése mellett. Ezek a készülékek megkönnyítik és kényelmesebbé teszik számunkra a kánikulai napok átvészelését, de ha háziállatunk van, felmerülhet a kérdés: megbetegítheti kis kedvencünket, ha otthon légkondit használunk? Az LG Magyarország szakértői most összegyűjtötték a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

 

Az emberi test jól alkalmazkodik a hőmérsékleti változásokhoz: ha melegünk van, izzadunk, ha pedig fázunk, ereink összehúzódnak, és kevesebb hőt adunk le, illetve didergéssel igyekszik plusz hőt termelni a szervezetünk. Otthoni négylábú kedvenceink testhőszabályzása azonban eltér a miénktől, hiszen ők nem tudnak izzadni a melegben. A hőleadásra a kutyák esetében elsősorban a lihegés szolgál, és bár a macskák őse eredetileg sivatagi faj, ezért jobban viselik a meleget, nekik is megterhelő lehet a nagy nyári hőség. Kisállataink a légzéssel, az ürítéssel és a mancsokon keresztüli párolgással is szabályozzák vízháztartásukat, amit evéssel és ivással tudnak kompenzálni. A kánikulában azonban mindez kevésnek bizonyulhat, és akár komolyabb következményekhez, például kiszáradáshoz, vagy végső esetben hőgutához is vezethet az extrém hőség. Ennek a veszélye különösen akkor áll fent, ha a környezeti hőmérséklet meghaladja az állat testhőjét: ez a kutyák esetében 38-39, macskák esetében pedig 38-38,5 Celsius fokot jelent. A hő azonban nagyjából 31 °C felett már nem távozik a bőrön keresztül, ezért ennél magasabb hőmérséklet esetén mindenképp figyelnünk kell kisállataink jelzéseit – ilyenkor a lihegés, zihálás válik az egyetlen eszközzé a testhő csökkentésére.[1] Fontos figyelembe vennünk azt is, hogy a lihegés hatékonyságát nagyban befolyásolja a megnövekedett páratartalom, illetve az, ha zárt, rosszul szellőző helyen tartjuk kis kedvencünket. Mindemellett bármilyen, a felső légutak működését akadályozó tényező, például betegség vagy egyes fajtáknál – például bulldog, mopsz vagy boxer – a rövid orr is hátrányos lehet.[2]

Ventilátor vs. légkondi

Mivel háziállataink nem izzadnak, egy hagyományos ventilátornak egészen más hatása van rájuk, mint ránk, emberekre. A ventilátorok ugyanis nem változtatnak a beltéri hőmérsékleten, csupán a levegő keringetésével segítik a veríték gyorsabb párolgását. Kisállatainknak a ventilátor éppen ezért egyáltalán nem jelent felüdülést a nagy melegben, ugyanakkor a légkondicionáló készülékekkel pontosan szabályozhatjuk a beltéri hőmérsékletet, megteremtve így négylábú kedvencünk számára is az ideális körülményeket.

De megbetegítheti a háziállatunkat a klíma?

„Ameddig betartunk néhány alapvető szabályt, a klímaberendezés használata pont, hogy előnyös az állatok számára” – mondta Falvi József, az LG hazai légkondicionáló üzletágának értékesítési vezetője. „Kisállatainkra ugyanazok a szabályok érvényesek, mint ránk: ha közvetlenül éri őket a légáram, könnyen megfázhatnak, ugyanúgy, ahogyan mi is megfázunk, ha sokáig huzatos helyen tartózkodunk. Bár kánikulában csábítónak tűnhet jéghidegre állítani a légkondit, a saját és a kisállataink érdekében is célszerűbb a benti hőmérsékletet mindig a kintihez viszonyítva megadni: 8-10 foknál ne legyen nagyobb a különbség a kültéri és beltéri hőmérséklet között. Fontos továbbá, hogy mind a beltéri, mind a kültéri klímaegységet rendszeresen, fél-egyévente tisztíttassuk, a beltéri egység szűrőit pedig adott esetben cseréltessük, hiszen, ha elhanyagoljuk a készülék karbantartását, baktériumok és gombák telepedhetnek meg egyes egységekben, amelyek ránk és a kisállatokra is veszélyesek lehetnek.” Amíg tehát a légkondicionálót felelősségteljesen használjuk és rendszeresen karbantartjuk, addig nem kell aggódnunk azon, hogy a kisállatunk megbetegszik.

Milyen hőmérséklet ideális az állatainknak?

Azt, hogy mi az ideális beltéri hőmérséklet kisállatunk számára, sok szempont befolyásolhatja, például a háziállat mérete és fajtája, szőrzetének mennyisége és típusa, de a kora, a súlya és az egészségi állapota is. Általánosságban elmondható azonban, hogy nyáron, beltéri környezetben a 23 és 25,5 fok közötti hőmérséklet megfelelő a háziállatok számára, a téli hónapokban pedig a 20 és 22 fok közötti hőmérséklet az ideális.  Érdemes figyelembe vennünk, hogy a kölykök, illetve az idős és beteg állatok nehezebben tartják meg a testhőjüket, ezért számukra ennél valamivel magasabb hőmérséklet lehet a kényelmes.[3]

Nyáron külön figyelmet érdemelnek a vastag szőrzetű állatok is, hiszen a nagyobb bunda csökkenti a bőrön keresztül távozó hő mennyiségét. Ugyanez fordítva igaz a nagyon rövid szőrű vagy kopasz állatokra: a kínai meztelen kutya például kevésbé tolerálja a hideget. Az állat méretét tekintve jó, ha tudjuk, hogy a nagyobb felület-térfogat aránnyal rendelkező kisméretű állatok gyorsabban veszítik el a hőt és, hogy az elhízott állatok nem tudnak olyan jól lehűlni a zsír szigetelő hatása miatt.[4]

Hagyjuk bekapcsolva a légkondit, ha elmegyünk otthonról?

Nap közben a lakás gyorsan felmelegedhet, éppen ezért a kánikulával sújtott nyári heteken érdemes bekapcsolva hagyni a légkondit a kisállatok számára. Ami az állattartó létesítményeket illeti, a hivatalos ajánlás szerint érdemes figyelni arra, hogy kutyák esetében a hőmérséklet tartósan, azaz több mint négy órán át ne menjen 29,5 Celsius fok fölé.[5] A beltéri hőmérséklet távoli felügyeletéhez nagy segítséget nyújthat egy okosfunkciókkal felszerelt, wifis klíma, amit akár a munkahelyünkről is irányíthatunk. Az LG ThinQ alkalmazásában például nap közben, okostelefonunkról is könnyen ellenőrizhetjük és szabályozhatjuk otthonunk hőmérsékletét.

 

Kisállataink és a légkondi – a legfontosabb tanácsok


1. Rendszeresen tisztíttassuk légkondicionáló berendezés beltéri és kültéri egységeit.

2. Végezzünk némi kutatást saját kisállatunkkal kapcsolatban: milyen típusú szőrzete van, mennyi idős és milyen a testsúlya?

3. Ne hűtsük le túlzottan a lakást, a kinti és a benti hőmérséklet között ne legyen több, mint 8-10 fok.

4. Ügyeljünk arra, hogy a lakásban a hőmérséklet ne menjen 29,5 Celsius fok fölé.

5. Használjuk ki a modern légkondik okos funkcióit, hogy a kisállatunk a távollétünkben is kellemes környezetben lehessen.

 

[1] Stanley, S.M., 1980. A hőguta és a hőkimerülés vizsgálata kutyáknál. Iowa State University Veterinarian 42, 24-27.

[2] Drobatz, K.J., 2015. 149. fejezet, Hőguta. Kisállatok intenzív ellátása. 2. kiadás. Elsevier.

[3] https://www.extension.purdue.edu/extmedia/va/va-16-w.pdf

[4] https://www.extension.purdue.edu/extmedia/va/va-16-w.pdf

[5] USDA, 2013. Animal Welfare Act. Állat- és növény-egészségügyi felügyeleti szolgálat, 7. cím, 54. fejezet.

Forrás: NOGUCHI

Megosztás

Cikk ajánló

A Dunán érkező árhullám miatt óvintézkedéseket vezetnek be Esztergomban, amely a város több...

  A közeledő árvíz miatt folyamatos segítségre van szüksége az esztergomi Bogáncs...

Az Esztergomi Járásbíróság pénzmosás bűntette miatt indult ügyben tartott ülésen, 1 hónapra...

Hirdetés

ELÉRHETŐSÉGEINK

GRAN TV
Székhely: 2500 Esztergom, Perc u. 3.
Stúdió: 2500 Esztergom, Kossuth L. u. 64.
+36 (30) 140-06-03, +36 (36) 898-000
 Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.