Ünnepélyes megemlékezés a 2013. évi árvíz 10. évfordulója alkalmából

Ennek tiszteletére 2023. június 8-án igazgatóságunk ünnepélyes megemlékezést tartott Győrben. A Bécsi kapu téren a Rába kettős híd alatti várfal sarkánál ünnepi beszédet mondott Széles Sándor, Győr-Moson-Sopron Vármegye főispánja, a vármegye területi védelmi bizottságának elnöke valamint Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője. Ezt követően sor került a 2013-ban itt felavatott árvízi emléktábla megkoszorúzására. A program szakmai előadásokkal folytatódott az igazgatóság Kálóczy téri védelmi központjában.
2013. május 30 – június 2. időszak négy napja alatt külön-külön is jelentős, összességében azonban rendkívüli mennyiségű eső esett a Duna és nyugati mellékfolyóinak vízgyűjtő területeire. A legintenzívebb és legtartósabb csapadékhullás által érintett bajor és osztrák területeken 90-100 óra alatt sokfelé mértek 200-300, egy-két helyen 400 mm-t is elérő mennyiséget (Szigetköz éves átlagos csapadékmennyisége kb 600 mm). A lefolyt vízhozamok értékei a magyar Felső-Duna szakaszon meghaladták a 83 éves előfordulási valószínűségi értékeket.
A meteorológiai előrejelzések alapján a vízügyi ágazat – köztük igazgatóságunk is - azonnal megkezdte a felkészülést a védelmi vonalakon és a protokoll szerint értesítette az érintett önkormányzatokat. A rendelkezésre álló adatok alapján feltérképeztük azokat a védvonal szakaszokat illetve magasparti részeket, ahol a 2002. és 2010. évi tetőtő árvízszintekből kiindulva helyszíni beavatkozásra lehet szükség, felkészülve akár egy esetleges töltésszakadás következményeire is.
A védekezési fokozatok gyorsan emelkedtek mindenütt: 2013. június 02-án már a legmagasabb, azaz rendkívüli árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni a Duna Rajkától Esztergomig terjedő szakaszán, továbbá Alsó-Szigetközben valamint Abda és Kunsziget környékén. Preventív jelleggel Győrújfalut ideiglenes jelleggel kitelepítették, hiszen itt ebben az időben egy országos vízügyi projekt keretében épp töltésmagasítást végzett a kivitelező. A korábbi árvízi tapasztalatok alapján fejlesztésre szoruló töltés szükséges magassága és állékonysága csak jelentős erőfeszítések árán volt biztosítható. Táton is folyamatban volt egy töltésépítési beruházás.
A meglévő töltéseken és a magas vízállások miatt kiépített ideiglenes műveken megfeszített védekezés folyt. A jelentősebb pontszerű jelenségek száma megközelítette a háromszázat, rongálódások több mint 120 helyen jelentkeztek.
A védekezésben résztvevők száma 2013. június 8-án a Duna nagybajcsi tetőzésekor elérte az 5.250 főt, melyből közel 1.000 főt a vízügyi ágazat állított ki az ország minden részéből. Ezzel egyidőben mintegy 700 munkagép dolgozott a védekezési feladatokon. A lakosság, a társszervek ill. a civil szervezetek egy emberként támogatták a munkálatokat, több tízezer önkéntes vett részt a sikeres védekezés végrehajtásában. Az építési területen jelen lévő kivitelezők is jelentős erőforrásokkal támogatták a védekezési munkát. Ez az esemény is rávilágított arra, hogy egy ilyen mértékű árvizet ekkora összefogással lehetett csak ennyire sikeresen lekezelni, melyben igazgatóságunk komoly hidrometeorológiai előrejelzői és szakmai irányítási munkát végzett.
A készültségek csak június 13-20. között mérséklődtek, majd hosszú helyreállítási időszak következett. Az árvíz levonulását követően nagyszabású felülvizsgálatokat végzett aa vízügyi ágazat. Aktualizálták a mértékadó árvízszinteket - hiszen új rekordok születtek-, melyek a tapasztalatok szerint mintegy 1,0-1,5 métert emelkedtek. Erre épülve frissítették az árvízi veszély-és kockázati térképeket, illetve a lokalizációs terveket. Megjelent a nagyvízi mederkezeléssel kapcsolatos jogszabály és a kormány állami alapfeladattá tette a nyílt ártéri települések vízkár-elhárítási terveinek készítését, továbbá jelentős vis maior kárrendezések történtek.
A feltárt problémák alapján a KEOP és KEHOP támogatási programban több védmű-rendszer fejlesztést volt lehetősége igazgatóságunknak megvalósítani az elmúlt 10 évben: megtörtént a Komárom-almásfüzitői védvonal kiépítése, valamint Nyergesújfalu területén is új töltés épült. A térségi nagyműtárgyak korszerűsítésén túl (pl. Dunakiliti-duzzasztó) elkészülhetett a Mosoni-Duna torkolati mű is. Ezen kívül árvíz levezetést elősegítő beavatkozások történtek Szigetközben a Duna hullámterében és a Rába nagyvízi medrében, valamint a Rába szükségtározóban is kialakítottuk a településeket védő körtöltéseket. Igazgatóságunk törekszik minden öblözet jogszabály szerinti kiépítéséhez szükséges tervezési és fejlesztési feladatot megvalósítani a forrásallokálási lehetőségeihez mérten, valamint folyamatos védekezési gyakorlatok segítségével biztosítani a kollégák megfelelő szakmai felkészítését, hogy a következő „LNV” bekövetkezése esetén is ilyen sikeresen és zökkenőmentesen helytálljunk.
Forrás: Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság