rna ado 1 szazalek

Jelentős fejlesztéseket végzett az E.ON Hungária csoport komplex kutatás-fejlesztési programja, a Flex.ON révén, a 2,1 milliárd forintból megvalósított új megoldások költséghatékonyabbá és rugalmasabbá teszik az energiaellátást - tájékoztatta a vállalat kedden az MTI-t.

A beruházás célja, hogy a vállalatcsoport képes legyen kiszolgálni az ügyfelek egyre növekvő energiaigényét és még több napelemes rendszer csatlakozhasson az áramhálózatra. A hároméves kutatás-fejlesztési program keretében az E.ON mintegy 200 eszközt telepített a hálózatán, ezek között van 19 vonali feszültségszabályozó, 63 smart mérőszenzor, az aszófői akkumulátoros villamosenergia-tároló, 3 terhelés alatt szabályozható kis- és középfeszültségű transzformátor, valamint 100 lakossági elosztott akkumulátoros villamosenergia-tároló - ismertették.

A vonali feszültségszabályozókat 19 dunántúli és Budapest környéki körzetben alakították ki. A nagy terhelés vagy a visszatermelés nyomán a kisfeszültségű hálózaton jelentkező feszültségproblémák gyors megszüntetésére fejlesztették ki.

Az új smart mérőszenzorok folyamatosan képesek mérési adatokat és azonnali hibajelzéseket továbbítani, lehetővé téve a szakemberek számára a gyors reagálást és hibaelhárítást. A 63 kísérleti smart mérőszenzor Győrben, Baracson, Balatonakalin, Balatonszepezden és számos más dunántúli helyszínen működik.

A Flex.ON program részeként az E.ON egy 2 megavoltamper (MVA) teljesítményű és 2 megawattóra (MWh) kapacitású, konténeres kivitelű akkumulátoros villamosenergia-tárolót telepített Aszófőre. A tároló célja, hogy jelentősen csökkentse a transzformátorállomásra - elsősorban a nyári csúcsidőszakban - nehezedő terhelést. Az energiatároló rendszer további előnye, hogy képes mérsékelni a napelemek termelése és a fokozott villamosenergia-felhasználás okozta időszakos helyi terhelés ingadozásokat.

A projekt részeként az E.ON együttműködik tizenegy magántulajdonú naperőművel, hogy hálózati túlterheltség esetén szabályozhassa azok termelését. Ezek az eszközök a meleg nyári napokon tudják kiegyensúlyozni a rendszer teljesítményét, amikor a napelemek több energiát termelnek, mint amit az ügyfelek felhasználnak. Ez nemcsak a hálózat biztonságát szolgálja, hanem a tulajdonosok számára is előnyös, mivel az E.ON szolgáltatási díjat fizet a rugalmasságért.

A hálózat megújulóenergia-befogadó képességét tovább szélesítik a terhelés alatt szabályozható elosztótranszformátorok, amelyeket Balatonfenyvesen, Gyöngyösfalun és Baracson helyeztek el. A Dunántúlon száz, napelemmel rendelkező ügyfélhez telepített lakossági akkumulátoros elosztott tárolót az E.ON.

Az eszközök csúcsidőszakban csökkentik a kisfeszültségű hálózaton a napelemes rendszerek feszültségemelő hatását és növelik az energiafüggetlenséget. A vállalat emellett Európában is egyedülálló rugalmassági platformot hozott létre a dunántúli területén, amely lehetővé teszi a villamosenergia-hálózat optimális működését - jelezték a közleményben.

A következő időszakban az E.ON folyamatosan elemzi a fejlesztések eredményeit és vizsgálja a jövőbeni fejlesztések lehetőségeit.

Az energiapiaci kihívásokra okos eszközök fejlesztésével és hálózatra kapcsolásával válaszoló Flex.ON programot az Energiaügyi Minisztérium által meghirdetett pályázat keretében dolgozta ki az E.ON Hungária. A 2,1 milliárd forintból megvalósult fejlesztéssorozat 39 százaléka állami támogatás, 61 százalékát az E.ON biztosította.

Forrás: MTI

Képforrás: penzcentrum.hu

 

Megosztás

Cikk ajánló

Esztergom Megyei Jogú Város Önkormányzata értesíti a lakosságot, hogy 2025. április 30-án, szerdán...

Egy anyák napja apropójából készült országos reprezentatív kutatás szerint tízből hat magyar...

  Tájékoztatjuk a Tisztelt Lakosságot, hogy a parkolás a teljes város...

Hirdetés

netfone 2024 11

ELÉRHETŐSÉGEINK

GRAN TV
Székhely: 2500 Esztergom, Perc u. 3.
Stúdió: 2500 Esztergom, Kossuth L. u. 64.
+36 (30) 140-06-03, +36 (36) 898-000
 Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.