Hepatitis A járvány: megszólalt a virológus a fertőzés rohamos terjedéséről

A szakember szerint indokolt a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ aggodalma a fertőzésgyanús esetek jelentős emelkedése miatt. Dr. Rusvai Miklós elmondta, hogy mit lehet tenni a hepatitis A járvány megelőzéséért!
Dr. Rusvai Miklós szerint egyáltalán nem alaptalan a népegészségügyi központ aggodalma.
Amíg a korábbi években nagyjából 70 és 100 közötti hepatitis A vírus okozta fertőzéses eset volt évente, addig most márciusig bezárólag már 300 felett járunk. Az aggodalom nem is elsősorban a vírus okozta betegség miatt jogos, hanem inkább azért, mert ezúttal nem igazán tudják megmondani a szakemberek, hogy mi okozza a fertőzésszám ilyen drasztikus emelkedését. Míg a korábbi években a fertőzésszám megugrása mindig köthető volt valamilyen veszélyhelyzethez – például árvízhez vagy háborúhoz – most ilyet nem tudunk azonosítani
– mondta el a szakember.
A hepatitis A vírus okozta fertőzés a higiéniai szabályok be nem tartása miatt jelentkezik. Járványhelyzet általában háborús körülmények közepette, földrengések vagy árvizek után szokott kialakulni, miután a kórokozó szennyezett étellel vagy ivóvízzel bejut a szervezetbe. A korábbi hepatitis A járványokról Dr. Rusvai Miklós elmondta:
Magyarországon eddig főleg szegregációs településeken és közösségekben fordult elő nagyobb számú hepatitis A-fertőzés. Most ez nem így van: az ország legfejlettebb régióiban, tehát Budapesten, Fejér vármegyében ütötte fel a fejét a vírus, amely ráadásul nagy számban okoz megbetegedéseket.
A szakember elmondta azt is, hogy a hepatitis A vírus okozta megbetegedés nem halálos és elsősorban a gyerekek fogékonyak rá. A tünetek között szerepel:
- tompa hastáji fájdalom,
- sötétbarnára színeződött vizelet,
- fehéres színű széklet, valamint
- sárgaság.
A virológus felhívta a figyelmet arra is, hogy ezek a tünetek sokszor csak 2-3 héttel a fertőzés után jelentkeznek, de a fertőzöttek már ezek megjelenése előtt is átadhatják a vírust! Akik mégis beoltatnák magukat, azok térítés ellenében kérhetik a hepatitis A elleni vakcinát. Nem árt azonban tudni, hogy a hepatitis A és a hepatitis B vírus még csak rokonságban sem áll egymással, csupán annyi bennük a közös, hogy mindkettő májgyulladást okoz. Vagyis: a hepatitis B elleni védőoltás, amit a gyerekek térítésmentesen megkapnak Magyarországon nem nyújt védettséget a hepatitis A ellen!
Forrás:borsonline.hu
Képforrás: mandiner