rna ado 1 szazalek


Egy fertőzött kullancs okozott súlyos megbetegedést Magyarországon. A kullancs-encephalitis a legsúlyosabb betegség, amit elkaphatunk a vérszívóktó, viszont a Lyme-kórral szemben van védőoltás ellene. Mi ez a betegség? Mik a tünetei? 

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ friss járványügyi tájékoztatója szerint a 25. héten egy 9 éves kislány elkapta a kullancsok által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást. A kullancs-encephalitis az egyik legritkább, ugyanakkor legsúlyosabb, kullancsok által terjesztett betegség. A Pest vármegyei kisgyerek mellett egy másik esetben is felmerült a betegség gyanúja, de ott nem igazolták a vizsgálatok a valós fertőzést. 

Egy fertőzött kullancs okozott súlyos megbetegedést Magyarországon. A kullancs-encephalitis a legsúlyosabb betegség, amit elkaphatunk a vérszívóktól.A kullancs egy 9 éves kislányt fertőzött meg
Fotó: Vovantarakan / Forrás: Shutterstock

Mi az a kullancs-encephalitis?

Mint azt a Wikipedia írja, a kullancsok által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás kórokozója a kullancs-encephalitis vírus, amely a flaviviridae víruscsalád tagja. Más besorolás szerint az arbovírusok közé tartozik (arthropod-borne, azaz ízeltlábú hordozón keresztül fertőző). A vírus a központi idegrendszert támadja, tehát az agyat (encephalitis), vagy az agyhártyát (meningitis), vagy mindkettőt (meningoencephalitis). 

Magyarországon első alkalommal 1952-ben, Tatabányán izolálták közönséges kullancsból a vírust.

Milyen gyakori a kullancs okozta vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás?

A legritkább, de a legsúlyosabb kullancs által terjesztett fertőzés a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás (kullancs-encephalitis). A Házipatika arról írt, hogy korábban 3-400 esetet regisztráltak hazánkban, de a 2024 előtti 5 évben számuk 50-80 között mozog. A fertőzés főleg a nyugat-magyarországi területeken fordul elő, de gyakori Nógrádban, Hevesben és Borsodban is. Hozzátették: bár nálunk a védőoltások kiterjedt alkalmazása eredményeképpen az elmúlt években csökkent, a környező országok többségében emelkedett az esetek száma. A fertőzött kullancs nyálából kerül a vírus az ember vérkeringésébe.

Lehet védekezni ellen?

Míg a Lyme-kór ellen nincs védőoltás, a kullancsenchephalitis ellen létezik, méghozzá külön 1-12 év közöttieknek, illetve 12 évnél idősebbeknek. Hazánkban két oltóanyag van forgalomban. A Nemzeti Oltóközpont tájékoztatása szerint az oltásokat (az első két adag mindenképpen) célszerű a kullancsok tavaszi aktivitása előtt, azaz télen, fertőzésveszély-mentes időszakban elvégezni vagy megkezdeni. Célszerű beadatniuk a védőoltást azoknak, 

  • akik az endémiás területeken, így például Svédország, Finnország, a balti államok, Németország, Csehország, Svájc, Ausztria, Magyarország, Szlovénia, Oroszország és Szibéria) huzamosabb ideig tartózkodnak, kempingeznek, 
  • a foglalkozásuk okán veszélyeztetetteknek ( erdészek, favágók, vadászok, állatbefogással-, vagy növénygyűjtéssel foglalkozók).

A kullancs-encephalitis tünetei

A csípés után 7-14 nap a kullancs-encephalitis lappangási időablaka, bizonytalan légúti tünetekkel, lázzal indul a betegség, gyakran ez az egyetlen megnyilvánulása a fertőzésnek. A kullancs-encephalitis gyakori tünete még a fejfájás és a hányás. Az idegrendszer megbetegedése néhány nappal később átmeneti láztalanságot követve újabb lázas periódussal kezdődik. Eszméletlenség, bénulások léphetnek fel, melyek akár halálhoz is vezethetnek, de szerencsére nagyon ritka esetben. Előfordul, hogy az egész agyállomány vesz részt a gyulladásban, máskor viszont csak az agy körülhatárolt területein jelentkezik. A betegséget agyvíz vizsgálatával diagnosztizálják, tájékoztatta a Zaolt Dr. Kovács Beáta, miután a közelmúltban Zalában egy 55 éves nőt fertőzött meg egy kullancs.

A betegség 0.5-1 százalékban halálos, 5-10 százalékban maradandó bénulással gyógyul. További 26-46 százalékban idegrendszeri károsodás marad vissza, a többi esetben, ahogy arra a doktornő is rávilágított, további tünetek nélkül felépül az ember anélkül, hogy tudná, milyen betegségen esett át.

Gyógyítható a betegség?

A gyógyítása főleg tüneti kezelésből és egyes esetekben antibiotikumok adásából áll. Kimenetele változó, gyakoriak a teljesen gyógyult esetek. Máskor egész életre szóló bénulások vagy más kiesési tünetek: a szellemi funkciók csökkenése, látás -, hallászavarok maradhatnak vissza.

Mit tegyünk, ha megcsípett a kullancs?

Az első és legfontosabb, ha a kullancs kiszedése a téma, hogy ne várjunk, ne orvoshoz rohanjunk, ne kenegessük, ne dörzsöljük, ne akarjuk megfotani. Szedjük ki! A feji végéhez, tehát a bőrhöz közel fogjuk meg csipesszel az élősködőt úgy, hogy a potrohát ne nyomjuk össze.

 

Kullancs kiszedése biztonságosan

Dr. Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika bőrgyógyásza korbban már megmutatta, hogy a patikákban is kapható kullancscsipesz és kullancskanál helyes használatával hogyan lehet gyorsan és biztonságosan megszabadulni a kullancstól:

a videót megnézheti ide kattintva. 


Semmelweis Egyetem kiemelte: a kullancsok csaknem háromszáz betegséget terjesztenek, ám ezek közül az emberre csak néhány veszélyes. Hazánkban a két leggyakoribb a Lyme-kór és a vírusos agyvelő-, agyhártyagyulladás. Utóbbi ellen megelőzéssel lehet legjobban védekezni. Az erre kifejlesztett oltás beadatásával, illetve a kullancs mielőbbi szakszerű eltávolításával kiküszöbölhető a megbetegedés.

 

Forrás, képforrás: kemma.hu

Megosztás

Cikk ajánló

Július 1-jétől megváltozik a bírósági végrehajtások szabálya. Kiderült, a jövedelem mekkora részét...

Felfüggesztett börtönbüntetést szabhatnak ki azzal a nagysápi nővel szemben, aki vita közben...

Czepek Gábor közölte, a 18 milliárd forintos keretösszegű pályázat a Magyar Falu Program keretében...

Hirdetés

netfone 2024 11

ELÉRHETŐSÉGEINK

GRAN TV
Székhely: 2500 Esztergom, Perc u. 3.
Stúdió: 2500 Esztergom, Kossuth L. u. 64.
+36 (30) 626-3000, +36 (36) 898-000
 Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.