Vármegyei

Tokod Nagyközség Önkormányzata (2531, Tokod, Kossuth Lajos utca 53.) 2022-ben sikeresen pályázott a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) keretében meghirdetett RRF-1.1.2-21 - Demográfia és köznevelés Bölcsődei nevelés fejlesztése című felhívásra. A pozitív döntés értelmében a benyújtott pályázat bruttó 419,99 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásban részesült.

A 100 százalékos támogatási intenzitású, RRF-1.1.2-21-2022-00086 azonosítószámú projekt keretében a meglévő óvodaépület szomszédságában egy összesen 28 férőhelyes, 2 csoportos bölcsőde létesült Tokod-Üveggyár településrészen.

A Mesevár Óvoda és Mini Bölcsőde új telephelyeként létrejött intézmény 250 négyzetméter hasznos alapterülettel rendelkezik. A tervezéskor és a későbbi kivitelezésekor az energiahatékonyság fontos szempont volt, a megújuló energiaforrásoknak köszönhetően, illetve a környezettudatos műszaki megoldások révén az új bölcsőde fenntartási költségei hosszútávon is alacsonyak lehetnek. Mind esztétikai, mind műszaki szempontból a kor igényeinek megfelelő létesítménnyel gazdagodott a település.

A projekt során fontos elvárás volt az is, hogy az energiahatékony épület a településképbe is illeszkedjen. A bölcsőde megépítéséhez kapcsolódva 6 darab parkolóhely is létesült, melyből egy akadálymentesített. A mozgáskorlátozott személyekre való tekintettel a bölcsőde rendelkezik akadálymentesített mosdóval is, továbbá egyéb, az épület komplex akadálymentesítését szolgáló tevékenységek is megvalósulnak. 

A bölcsődéhez egy udvari játékokkal ellátott játszókert is tartozik, az ehhez kapcsolódó környezet kialakítása érdekében őshonos növényfajokat telepítettek, melyek javítják a terület mikroklímáját, madárbarát növényfajok telepítésével elősegíthető a biodiverzitás, illetve ezáltal környezetbarát neveléshez segíthető a kisgyermekek szemléletformálása is.

Az intézmény rendelkezik babakocsi- és kerékpártárolóval is, tálalókonyha is létesült, a kivitelezés mellett az elnyert támogatásból a szükséges modern eszközök beszerzése is megtörtént. 

A projekt a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (a továbbiakban: HEE) keretén belül valósul meg. A 419,99 millió forint európai uniós támogatás segítségével, új, energiahatékony bölcsőde épül, a 025b klímakódhoz kapcsolódva a tervezett épület elsődleges energiaigénye (PED) legalább 20%-kal alacsonyabb a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó követelménynél.

 

Forrás: Tokod Község Önkormányzata

Fotó: dorogimedence.hu

 

 

Sajtótájékoztatón hangsúlyozták a rendkívüli téli időjárásra való felkészülés fontosságát vármegyénk védelmi és biztonsági igazgatásban érintett szervei. A sajtótájékoztatón kiemelték: egy autó is okozhat közlekedési káoszt, ha nincs felkészítve a télre.

Komárom-Esztergom illetékes szervezetei – így a Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a Rendőr-főkapitányság, a Magyar Közút, a Klapka György 1. sz. Páncélosdandár, a Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt., illetve a kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya – mindent megtettek annak érdekében, hogy térségünk lakossága és a vármegyénkben átutazók legkevésbé érzékeljék a rendkívüli időjárás okozta nehézségeket.

A téli rendkívüli időjárás, például egy több napon át tartó havazás, hófúvás megköveteli a felkészülést, a bekövetkezett eseménykezelés során pedig szoros együttműködést igényel az érintett szervezetek közt, az emberéletek védelme érdekében.

A fontos tudnivalókról ezen az oldalon olvashatnak bővebben.

Borítókép, forrás: Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal, dorogimedence.hu

 

Különleges névadó eseményre került sor Iváncsán: a térség és Fejér vármegye fejlődésében jelentős szerepet játszó magyarországi SK On helyi gyárához vezető és azt körülvevő útszakasz mostantól az SK út nevet viseli. 

Az ünnepélyes névadó eseményen rész vett Molnár Tibor, Iváncsa község polgármestere és Kim Sejin, a magyarországi SK On akkumulátorgyárak ügyvezető igazgatója is.

A magyarországi SK On 2022 óta működik a Fejér vármegyei Iváncsán, ahol 2024-től a sorozatgyártás is elkezdődött. A dél-koreai vállalat az elmúlt időszak kedvező tapasztalatai alapján szeretné tovább erősíteni a helyi közösséggel kialakított együttműködését és kölcsönösen jó kapcsolatát. 

„A magyarországi SK On-nál a kezdetek óta otthonunkként tekintünk Iváncsára és a régióra. Hiszünk az itt élők tehetségében és szaktudásában, hiszünk az együttműködés és a partnerség erejében. Társadalmilag felelős nagyvállalatként nagy öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy a közösség bizalmából a gyárunkat a településsel összekötő útszakaszt a jövőben SK útnak nevezhetjük. A közös névadást Iváncsa és a magyarországi SK On közötti hosszú távú elkötelezettség, a kölcsönös megelégedettséggel és tisztelettel ápolt, folyamatosan fejlődő kapcsolat nemes szimbólumának tekintjük” – mondta el Kim Sejin, a magyaroroszági SK On telephelyek ügyvezetője. 

A névadó eseményt követően a jelenlévők személyesen is betekintést nyerhettek a nagy tisztaságú iváncsai üzem akkumulátor-gyártási folyamataiba, ahol korszerű, zárt rendszerben, csendes működés mellett, zöld környezetben, biztonságos körülmények között zajlik a termelés.

„Nagyon örülök, hogy meghívást kaptam a névadó eseményre, valamint az ahhoz kapcsolódó gyárlátogatásra. Mint a térség legnagyobb vállalata, a magyarországi SK On kiemelt fontossággal bír nemcsak Iváncsa, de az egész Dunaújvárosi járás életében. A továbbiakban is mindent megteszünk azért, hogy a lehető legjobb kapcsolatot alakítsuk ki a céggel. Úgy gondolom, ez az esemény éppen ennek egy újabb állomása. Köszönöm a megtisztelő meghívást, és kívánom, hogy használják egészséggel sokan és sokáig a most elnevezett SK utat” – emelte ki Molnár Tibor, Iváncsa község polgármestere.

„Gyártási folyamataink magas fokon automatizáltak, de az emberi hozzáadott érték a legfontosabb. Célunk, hogy a jövőben is az eddigi nyitottsággal és partneri bizalommal dolgozzunk együtt minden érintettel és haladjunk tovább a megkezdett közös úton” – hangsúlyozta a névadó esemény alkalmából Kim Sejin, az SK On hazai ügyvezetője.

 

 

Forrás: Double Decker

 

November 22-én rendezték meg a 31. Virágos Magyarország verseny díjátadó gálaműsorát Budapesten. Csolnok településnek együttműködési díjat adományozott a Napfényes Virágfarm a versenyében elért kiemelkedő teljesítményéért.

Változatlan népszerűségét jól mutatja, hogy idén is közel négyszáz helyi közösségtől érkeztek a pályázatok a megmérettetés több mint 50 kategóriájára. A kertész- és tájépítész mérnökökből, várostervezőkből és turisztikai szakemberekből álló önkéntes szakmai zsűri értékelése nyomán idén közel 80 szakmai elismerést vehettek át a díjakat felajánló minisztériumok és szakmai szervezetek képviselőitől a települések vezetői.

A Virágos Magyarország fontos törekvése a települések élhetőbb, fenntarthatóbb zöldfelületeinek kialakításán túl az is, hogy ezáltal növelni tudják a turisztikai vonzerejüket és erősítsék a pozitív országképet. Csendes Olivér, a Visit Hungary vezérigazgatója a díjátadó gálán hozzátette: „ez a verseny egyúttal kiváló fórum a turizmusban is kihívásként jelentkező zöld átállás legjobb helyi gyakorlatainak bemutatására és népszerűsítésére. Inspiráló volt megtapasztalni, hogy milyen innovációkat és kreatív megoldásokat alkalmaznak a települések közösségei a kedvezőtlen éghajlati hatások ellensúlyozására, amelyekkel a környezeti és társadalmi fenntarthatóságból is követendő példát mutatnak. Mindez azért is örvendetes, mivel ez egyre fontosabb, utazási döntést befolyásoló szemponttá válik.

A november 22-i díjkiosztó gálán a nagyvárosi kategóriában Nyíregyháza, a 30 ezer lakosnál kisebb városok közül pedig Nagyatád képviselője vehette át a fődíjat. Gyenesdiás lett a legvirágosabb ezer fősnél népesebb falu, míg Hidvégardó a legkisebb lélekszámú települések kategóriában aratott győzelmet. Budapesten pedig a XI. kerület érdemelte ki Budapest Főváros Fődíját.

Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága különdíját város kategóriában Békéscsaba, község kategóriában Szálka érdemelte ki, míg a Fővédnöki díjat Gógánfa kapta. A Miniszterelnöki Kabinetiroda Dunakeszit díjazta a városok, Balatonszemest a pedig falvak között. A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium öt kategóriában hirdette ki a „Virágos Önkormányzatért” díj idei győzteseit: Kecskemétet, Cigándot, Nagylókot, Tivadart és Budapest XVII. kerületét. Az Agrárminisztérium által felajánlott elismerést a városok közül Szentes, a falvak közül Császár vihette haza. Ezeken felül számos további díj talált gazdára, és több határon túli településnek is járt elismerés.

Most is megmozgatták a közösségeket a tematikus díjak, amelyekre 2024-ben 113 pályázat érkezett. Köztük a legnépszerűbb, Legvirágosabb főtér kategóriát Vác nyerte meg. Elismerték továbbá idén is az év főterét, fasorát és óvodakertjét. A Virágos városi- és faluséták kategória idei díjazottja Eger volt, melyet a helyi Tourinform zöldterületekre fókuszáló tematikus városi sétaprogramjáért kapott.

Az Energiaügyi Minisztérium második alkalommal meghirdetett „Év zöld innovációja” elismerését Budapest VIII. kerületének ítélték oda. Újból megválasztották az év „Virágzó közösségét” is, az Építési és Közlekedési Minisztérium és a Szervező Bizottság elnökének közös díját 2024-ben Oroszlány érdemelte ki.

A díjazottak teljes névsora a verseny honlapján érhető el. A résztvevő települések pedig ide kattintva tekinthetők meg!

November 22-én rendezték meg a 31. Virágos Magyarország verseny díjátadó gálaműsorát Budapesten. Csolnok településnek együttműködési díjat adományozott a Napfényes Virágfarm a versenyében elért kiemelkedő teljesítményéért.

Változatlan népszerűségét jól mutatja, hogy idén is közel négyszáz helyi közösségtől érkeztek a pályázatok a megmérettetés több mint 50 kategóriájára. A kertész- és tájépítész mérnökökből, várostervezőkből és turisztikai szakemberekből álló önkéntes szakmai zsűri értékelése nyomán idén közel 80 szakmai elismerést vehettek át a díjakat felajánló minisztériumok és szakmai szervezetek képviselőitől a települések vezetői.

A Virágos Magyarország fontos törekvése a települések élhetőbb, fenntarthatóbb zöldfelületeinek kialakításán túl az is, hogy ezáltal növelni tudják a turisztikai vonzerejüket és erősítsék a pozitív országképet. Csendes Olivér, a Visit Hungary vezérigazgatója a díjátadó gálán hozzátette: „ez a verseny egyúttal kiváló fórum a turizmusban is kihívásként jelentkező zöld átállás legjobb helyi gyakorlatainak bemutatására és népszerűsítésére. Inspiráló volt megtapasztalni, hogy milyen innovációkat és kreatív megoldásokat alkalmaznak a települések közösségei a kedvezőtlen éghajlati hatások ellensúlyozására, amelyekkel a környezeti és társadalmi fenntarthatóságból is követendő példát mutatnak. Mindez azért is örvendetes, mivel ez egyre fontosabb, utazási döntést befolyásoló szemponttá válik.

A november 22-i díjkiosztó gálán a nagyvárosi kategóriában Nyíregyháza, a 30 ezer lakosnál kisebb városok közül pedig Nagyatád képviselője vehette át a fődíjat. Gyenesdiás lett a legvirágosabb ezer fősnél népesebb falu, míg Hidvégardó a legkisebb lélekszámú települések kategóriában aratott győzelmet. Budapesten pedig a XI. kerület érdemelte ki Budapest Főváros Fődíját.

Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága különdíját város kategóriában Békéscsaba, község kategóriában Szálka érdemelte ki, míg a Fővédnöki díjat Gógánfa kapta. A Miniszterelnöki Kabinetiroda Dunakeszit díjazta a városok, Balatonszemest a pedig falvak között. A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium öt kategóriában hirdette ki a „Virágos Önkormányzatért” díj idei győzteseit: Kecskemétet, Cigándot, Nagylókot, Tivadart és Budapest XVII. kerületét. Az Agrárminisztérium által felajánlott elismerést a városok közül Szentes, a falvak közül Császár vihette haza. Ezeken felül számos további díj talált gazdára, és több határon túli településnek is járt elismerés.

Most is megmozgatták a közösségeket a tematikus díjak, amelyekre 2024-ben 113 pályázat érkezett. Köztük a legnépszerűbb, Legvirágosabb főtér kategóriát Vác nyerte meg. Elismerték továbbá idén is az év főterét, fasorát és óvodakertjét. A Virágos városi- és faluséták kategória idei díjazottja Eger volt, melyet a helyi Tourinform zöldterületekre fókuszáló tematikus városi sétaprogramjáért kapott.

Az Energiaügyi Minisztérium második alkalommal meghirdetett „Év zöld innovációja” elismerését Budapest VIII. kerületének ítélték oda. Újból megválasztották az év „Virágzó közösségét” is, az Építési és Közlekedési Minisztérium és a Szervező Bizottság elnökének közös díját 2024-ben Oroszlány érdemelte ki.

A díjazottak teljes névsora a verseny honlapján érhető el. A résztvevő települések pedig ide kattintva tekinthetők meg!

 

Fotók, forrás: viragosmagyarorszag.hu/Csolnok Község Önkormányzata / dorogimedence.hu

 

Október 28-án, hétfőn reggel fél 8 körül kigyulladt és teljes terjedelmében égett egy benzinüzemű személygépkocsi Tokodaltárón, a 10-es főút belterületi szakaszán, a Béla utca közelében.

Csekéné dr. Laczkó Melinda tűzoltó alezredes, a Komárom-Esztergom Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hivatalvezetője megkeresésünkre elmondta, hogy a helyszínre az esztergomi hivatásos tűzoltókat riasztották, akik egy vízsugárral eloltották a lángokat, majd elvégezték az utómunkálatokat. Személyi sérülés nem történt.

Forrás: dorogimedence.hu
Borítókép: olvasói fotó

 

Cikk ajánló

December 7-én és 14-én az Esztergomi Adventi Vásár keretében „Élő történelem – Babitsék...

A szívet melengető hagyományos ételek, az otthon ízei összehozzák a családot, barátokat, együtt...

Kifosztás bűntette és más bűncselekmények miatt indult ügyben az Esztergomi  Járási Ügyészség...

Hirdetés

netfone 2024 11

ELÉRHETŐSÉGEINK

GRAN TV
Székhely: 2500 Esztergom, Perc u. 3.
Stúdió: 2500 Esztergom, Kossuth L. u. 64.
+36 (30) 140-06-03, +36 (36) 898-000
 Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.