Vármegyei

Új Alapkő Letétele a Gyermelyi Tésztaüzemben: Jelentős Beruházás és Kormányzati Támogatás
A Gyermelyi tésztaüzemben ma ünnepélyes alapkőletételre került sor, amely egy 14 milliárd forintos beruházás kezdetét jelzi az élelmiszeriparban. Az eseményen rangos vendégek vettek részt, köztük Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Erős Gábor országgyűlési képviselő, valamint a Káhn Norbert a Gyermelyi Zrt. vezérigazgató-helyettese.
Az ünnepség a Gyermelyi tésztaüzem vezérigazgató helyettesének köszöntőjével vette kezdetét, aki kiemelte a vállalat elkötelezettségét a folyamatos fejlesztés és a magas minőségű termékek előállítása iránt. Beszédében hangsúlyozta a beruházás jelentőségét a cég jövője és a magyar élelmiszeripar szempontjából egyaránt.
Ezt követően Erős Gábor országgyűlési képviselő mondott beszédet, amelyben köszönetet mondott a magyar kormánynak a beruházás támogatásáért, a Gyermelyi tésztaüzemnek a térség gazdasági fellendítéséért, és külön kiemelte a környéken élő emberek szerepét, akik a munkájukkal hozzájárulnak a sikerekhez. Kiemelte, hogy az ilyen volumenű fejlesztések nemcsak munkahelyeket teremtenek, hanem hozzájárulnak a helyi közösségek jólétéhez is.
Az esemény fő szónoka Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt, aki beszédében az élelmiszeripar stratégiai fontosságát hangsúlyozta Magyarország gazdaságában. Kiemelte, hogy a mostani, 14 milliárd forintos beruházás, amelyhez a magyar állam 2,5 milliárd forinttal járul hozzá, a kormányzat elkötelezettségét mutatja a hazai élelmiszeripar erősítése iránt. A miniszter külön büszkeséggel szólt arról, hogy szülővármegyéje, Komárom-Esztergom megye milyen fontos gazdasági központtá vált, és milyen látványos gazdasági fejlődésen megy keresztül az elmúlt időszakban. Ez a beruházás is bizonyítja, hogy a régió vonzó a befektetők számára, és képes hozzájárulni az ország gazdasági növekedéséhez.
Az alapkőletétel egy új fejezetet nyit a Gyermelyi tésztaüzem történetében, és jelentős lendületet ad a magyar élelmiszeriparnak, hozzájárulva a hazai termelés erősítéséhez és a gazdasági stabilitás megőrzéséhez.
Az eseményen készült felvételünket itt tekintheti meg.

Itt a klíma-lista: ezekben a kórházakban fejlesztették a klímákat! Komárom-Esztergom háromszorosan is érintett
Nyári kánikulák idején különösen fontos, hogy az egészségügyi intézményekben klímaberendezések járuljanak hozzá ahhoz, hogy a betegek komfortosabb, egészségesebb körülmények között gyógyulhassanak. Tavaly országosan 53 egészségügyi intézményben történt klímaberuházás, köztük három Komárom-Esztergom vármegyeiben is jelentős fejlesztések voltak.
A kormány az elmúlt években kiemelt figyelmet fordított a kórházi klímarendszerek korszerűsítésére. A Belügyminisztérium adatai szerint 2024-ben 31 intézményben hűtésrekonstrukciót, míg 22 helyszínen új berendezéseket állítottak üzembe. Mutatjuk a listát, mely egészségügyi intézmények érintettek.
A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KFE) 2024-ben 5,04 milliárd forintot fordított az üzemeltetési körébe tartozó kórházak hűtésrekonstrukciójára, 31 egészségügyi intézményben. Ebből 3,67 milliárd forintot tett ki a hűtési és légtechnikai berendezések, hálózatok fejlesztése vagy cseréje, 810 millió forintot pedig a klíma és légtechnikai berendezések és hálózatok javítása, míg 560 millió forintot a tervezett, megelőző karbantartásokra költöttek. További 22 helyszínen 2,3 milliárd forintos ráfordítással új klímaberendezéseket telepítettek.
A kórházi klímaberendezések alkalmankénti meghibásodása kivédhetetlen, de a kormány elkötelezett a meglévő rendszerek modernizálása, a betegellátás komfortjának javítása és az energiahatékonyság növelése iránt.
Három vármegyei kórház is érintett
A Komárom-Esztergom Vármegyei Szent Borbála Kórház, a Kisbéri Batthyány Kázmér Szakkórház és az Esztergomi Vaszary Kolos Kórház is szerepel azon a listán, amely a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) 2024-ben végrehajtott hűtésrekonstrukciós projektjeit gyűjti csokorba. A klímafejlesztéseknek köszönhetően ezek az intézmények korszerűbb, megbízhatóbb és hatékonyabb légkondicionálási rendszerekkel működhetnek, ami a nyári hónapokban különösen fontos, hiszen a hőség fokozott terhet ró a betegek és az egészségügyi dolgozók szervezetére is. A légtechnikai fejlesztések azzal, hogy a meleg ellen megoldást jelentenek, hozzájárulnak az egészségügyi ellátás minőségének és fenntarthatóságának javításához is.
Hosszú távú program áll a klímafejlesztések mögött
A klímaberuházások nem új keletűek, 2017 óta a kormány összesen 18 milliárd forintot fordított légtechnikai korszerűsítésekre a magyar kórházakban. Ezek a fejlesztések főként a régebbi építésű intézmények hűtési és csíramentes levegőt biztosító rendszereinek felújítását célozták. Az akkor megkezdett kórházi légtechnika-korszerűsítési program fejlesztéseibe ráadásul nem tartoznak bele az új építésű beruházások, csak a régebbi kórházi épületekben végzett hűtési és csíramentes levegőt biztosító légtechnikai rendszerek cseréje, illetve korszerűsítése.
2024-ben kiemelten figyelmet kaptak a kórházi klímák
A KEF által kezelt üzemeltetési körben 3,67 milliárd forint jutott a hűtő- és légtechnikai hálózatok fejlesztésére, 810 millió forintot fordítottak javításokra, 560 millió forintot pedig megelőző karbantartásokra. A klímarendszerek esetleges meghibásodása miatt 2025-ben 4 milliárd forintos tartalékkeret áll rendelkezésre a „havariahelyzetek” elhárítására, és az idei hűtésrekonstrukciós projekt is jellemzően a meglévő hűtési- és légkezelő rendszerek, berendezések cseréjére, modernizálására terjed ki.
Ebben a 31 egészségügyi intézményben történt 2024-ben hűtésrekonstrukciós projekt a KEF jóvoltából:
- Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház (Kalocsa),
- Bajai Szent Rókus Kórház,
- Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet,
- Békés Vármegyei Központi Kórház (Békéscsaba),
- Békés Vármegyei Központi Kórház (Gyula),
- Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház,
- Dr. Manninger Jenő Baleseti Központ,
- Észak-Budai Szent János Centrumkórház,
- Esztergomi Vaszary Kolos Kórház,
- Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktatókórház,
- Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház,
- Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet,
- Heves Vármegyei Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet,
- Kapuvári Lumniczer Sándor Kórház-Rendelőintézet,
- Kisbéri Batthyány Kázmér Szakkórház,
- Kiskunhalasi Semmelweis Kórház a Szegedi Tudományegyetem Oktató Kórháza,
- Komárom-Esztergom Vármegyei Szent Borbála Kórház,
- Mosonmagyaróvári Karolina Kórház és Rendelőintézet,
- Pásztói Margit Kórház,
- Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház,
- Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet,
- Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház (Nyíregyháza),
- Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház (Mátészalka),
- Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház (Fehérgyarmat),
- Szigetszentmiklós Szakorvosi Rendelőintézet,
- Szolnoki MÁV Kórház és Rendelőintézet,
- Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet (Cegléd),
- Tolna Vármegyei Balassa János Kórház,
- Váci Jávorszky Ödön Kórház,
- Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház,
- Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház.
Új berendezések telepítésére, a betegellátási és üzembiztonsági szempontok figyelembevétele mellett ezen a 22 helyszínen volt lehetőség:
- Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház,
- Orosházi Dr. László Elek Kórház,
- Szent János Centrumkórház (Diós árok telephely),
- Szent János Centrumkórház (Kútvölgyi telephely),
- Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet (Köves utcai telephely),
- ÉPC-Honvédkórház (Podmaniczky utcai telephely),
- ÉPC-Honvéd kórház, Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet,
- BAZ Vármegyei Központi Kórház (központi telephely),
- BAZ Vármegyei Központi Kórház Mezőkövesdi Rehabilitációs Központ, Kazincbarcikai Kórház,
- Veszprém Vármegyei Csolnoky Ferenc Kórház,
- Mátrai Gyógyintézet,
- Hódmezővásárhelyi-Makói Egészségügyi Ellátó Központ (Hódmezővásárhely),
- Hódmezővásárhelyi-Makói Egészségügyi Ellátó Központ (Makó),
- Kistarcsai Flór Ferenc Kórház,
- Siófoki Kórház és Rendelőintézet,
- Karcagi Kátai Gábor Kórház,
- Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház,
- Balassagyarmati dr. Kenessey Albert Kórház,
- Heves Vármegyei Markhot Ferenc Oktatókórház,
- Gyöngyösi Bugát Pál Kórház,
- Sátoraljaújhely Erzsébet Kórház.
Forrás, képforrás: kemma.hu

Varjak támadták meg, kórházba került az idős nő
Több embert is megtámadtak a napokban a varjak Tatabányán. Egy idős nőt kórházba kellett szállítani.
Rettegésben tartják a lakókat a dolmányos varjak Tatabányán. Az elmúlt napokban több embert is megtámadtak a varjak, egy keddi történés azonban még a szakembereket is meglepte: egy idős nőt kórházba kellett vinni a varjak miatt.
A környéken lakók azóta is félnek megközelíteni a támadás helyszínét ugyanis az emberi jelenlétre azonnal fenyegető hangokkal reagálnak a lakótelepi dolmányos varjak, és sokszor a támadó rárepülés sem marad el.
A szakember szerint az ilyen fokú agresszió teljesen szokatlan a varjútámadásoknál.
Az elmúlt tizenöt évben egyre növekvő mértékben urbanizálódott hazánkban a dolmányos varjú, amelyek a természetből és a mezőgazdasági területekről költöznek be a nagyobb településekre. Szabó Máté, a Duna–Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre szerint a jelenség – a rárepülő ijesztgetés – természetes viselkedése a varjúféléknek. Ezeknél a madaraknál ugyanis különösen erős a fiókaféltés. Ez főleg akkor jellemző, amikor a fiókák már elég nagyok ahhoz, hogy elhagyják a fészket, és ekkor tanulnak meg repülni. Néhány napig, legfeljebb egy hétig vigyáznak így a fiókákra.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Balogh Zoltán), magyarnemzet.hu
Forrás: magyarnemzet.hu

Orvhorgászt értek tetten az Öreg-tavon
A Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetségének halőrei a tatai Öreg-tó körül járőrözve a napokban tetten értek egy férfit, aki három bottal horgászott a nádasban és éppen a halőrök megérkezésekor vett le a horogról egy három kilós pontyot.
A KEMHESZ főállású halőrei már az elfogást megelőző napon kaptak információt arról, hogy valaki horgászik az adott helyen. A tettenéréskor a tatai illetőségű elkövető azzal védekezett; nem volt tudomása róla, hogy a tavon a horgászat tiltott. A férfinak semmilyen horgász igazolványa nem volt és az iratait sem tartotta magánál, így személyazonosságának megállapításához rendőri intézkedésre volt szükség.
A tatai Öreg-tó halgazdálkodási terület, így ott tilos a horgászat. Annak érdekében, hogy a tó halállománya a hagyományos lehalászásig érintetlen maradjon, a vármegyei horgászszövetségek egyesülete látja el a halőri feladatokat. Technikai eszközökkel megerősítve járőrőznek és példa értékű együttműködést alakítottak ki a rendőrséggel, nem az első esetben értek tetten tilosban horgászókat.
A KEMHESZ nemcsak az Öreg-tó halállományának védelmét látja el, más programokon keresztül is sok szállal kötődik Tatához. A Halak Napja alkalmából országszerte a Vaszary Általános Iskolából sugározták az általuk tartott ismeretterjesztő osztályfőnöki órát, de számos más intézményben is tartottak tanórákat.
A KEMHESZ a Cseke-tónál a tatai horgásztársakkal együtt állította be az „egyszerre, egy időben spiccbottal horgászó család” rekordját, amikor a tavat szinte körbeülték a résztvevők.
A szövetség hagyományosan részt vesz az Öreg-tavi lehalászás alkalmából szervezett rendezvényen, ahol ismeretterjesztő standot állít, legutóbb halsimogatót rendeztek be és halismereti vetélkedőket tartottak.
A KEMHESZ célja, hogy folyamatosan biztosítsa a megfelelő körülményeket a horgászok számára, úgy hogy az növelje a horgászat társadalmi hasznosságát és megbecsültségét, valamint működésével hozzájáruljon a természet fenntartható megőrzéséhez.
FI

Tervezett áramszünet Tatán és környékén
Tata
Tervezett áramszünet időpontja:
2025.05.22. 08:00-16:00
Tata érintett területek:
Őz utca 2 - 16
Őz utca 1 - 11
Tata, Környe, Tatabánya, Vértesszőlős
Tervezett áramszünet időpontja:
2025.05.29. 08:00-17:00
Tata érintett területek:
Autópálya
Remeteség
Remeteség 1.
Külterület hrsz:03494/A
Remeteség puszta HRSZ:443/12
Remeteség
Remeteség 1
Autópálya 72
Környe érintett területek:
Budai út HRSZ:0279/4
1. utca HRSZ:2030/15
Hrsz. HRSZ:2030/14
2. utca 7 - 9
Szentgyörgypuszta 2 - 34
Szentgyörgypuszta 3
1. utca 2 - 2032
1. utca 1 - 2001
Tatabánya érintett területek:
Szent György puszta 1.
Vértesszőlős érintett területek:
Remeteségi utca 1
Forrás, képforrás: Eon.hu