Az Ax–4 legénységének tagjai – a magyar Kapu Tibor, az amerikai Peggy Whitson, a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski és az indiai Shubhanshu Shukla – a floridai Kennedy Űrközpontból, helyi idő szerint szerdán 2 óra 31 perckor, magyar idő szerint 8 óra 31 perckor indultak el a világűrbe. Kapu Tibor a kilövést követően bejelentkezett a Dragon űrhajó fedélzetéről: „15 millió magyar ember emelt ma idáig.”
Kapu Tibor kutatóűrhajós magyar idő szerint június 25-én, szerdán reggel fél kilenckor indult útjára a floridai Kennedy Űrközpontból. Az Ax–4 (Axiom Mission 4) jelzésű küldetés a SpaceX Falcon–9 rakétájával történik, amely a Dragon nevű űrhajót juttatja majd Föld körüli pályára. A Dragon kapszula a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé veszi az irányt, ahol Kapu Tibor mintegy kéthetes küldetésben vesz részt – adta hírül a Magyar Nemzet.
Kapu Tibor Facebook-posztja a kilövés előtt: „Utolsó percek a Földön.”

Kapu Tibor útja a csillagokig – képekben a magyar űrhajós történelmi küldetése a kilövéstől az űrig.
A kilövés után 2 perccel rendben levált az Ax–4 küldetés Dragon C213-as űrhajójának első fokozata, és 8 óra 40 perc körül landolt a Földön; 10 perccel a kilövés után levált a második fokozat is, ekkor az űrhajó már alacsony Föld körüli pályán haladt, elérte a súlytalanság határát.
Az Axiom–4 misszió várhatóan június 26-án reggel 7 órakor kapcsolódik majd az űrállomáshoz.
Íme, a történelmi pillanat, Kapu Tiborék így indultak el a Nemzetközi Űrállomásra:
A videót megnézheti ide kattintva: videó

Kapu Tibor magyar űrhajós a 39A indítóállomásra tart az Axiom–4 küldetés előtt
Fotó: Giorgio Viera / Forrás: AFP
Tizenötmillió magyar ember emelt ma idáig. Támogatásotok olyan, mint a szürke hamu alatt nyugvó parázs. Belül csendben izzik, de ha fát dobnak rá, egyként lángol. A ti hangotok hangosabb, mint a rakétánk, erőtök nagyobb, mint a gravitáció. A világűr mindenkié, a Föld pedig egyetlen. Mi a bolygónk négy különböző pontjáról indultunk, de társakként, barátokként érkeztünk ide. A mi küldetésünk a tiétek is. Köszönöm mindenkinek szerte a világon, akik hozzájárultak ehhez a gyönyörű naphoz. Egynek minden nehéz, soknak semmi se lehetetlen
– mondta a Föld körüli pályán haladó űrhajó fedélzetén Kapu.
„Ma magammal viszem a Földről mindnyájatok erejét és reményét” – mondta Slawosz Uznański-Wiśniewski lengyel kutatóűrhajós, miután a Kapu Tibort is szállító Dragon űrhajó Föld körüli pályára állt. Hozzátette: „Nem egyedül vagyok az űrben, minden honfitársamat képviselem.”
Forrás, képforrás: kemma.hu, Giorgio Viera, Cristobal Herrera Ulashkevich, Magyarország Kormánya youtube
Mély fájdalommal, de életműve előtt tisztelegve tudatjuk, hogy életének 84. évében elhunyt Földes...
A Közlekedési és Beruházási Minisztérium a következő napokban érvénybe lépő harmadfokú...
Június 20-án este ismét megteltek élettel Esztergom múzeumai, galériái és kulturális...

GRAN TV
Székhely: 2500 Esztergom, Perc u. 3.
Stúdió: 2500 Esztergom, Kossuth L. u. 64.
+36 (30) 626-3000, +36 (36) 898-000
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.