Egyéb

Fagyvédelem - hogyan óvjuk meg gyümölcsfáinkat?
Fagyos reggeleket hoz Sándor, József, Benedek és sok helyen már virágoznak a fák. Mit tehetünk?
Sándor, József, Benedek idén kicsit eltévesztette a feladatát és meleg helyett hideggel kedveskedik nekünk, olyannyira, hogy helyenként akár komolyabb fagyokat is hozhatnak. A tavaszi fagyok során pedig könnyedén károsodhatnak a már bimbózó, virágzó gyümölcsfajták, mint például a korai sárgabarackok vagy cseresznyék.
Most mutatunk néhány fagyvédelmi módszert, amellyel a termelők óvni szokták a növényeket, gyümölcsfákat, illetve a későbbi termést.
Paraffingyertyák égetése
Az egyik legjobb módszer, mely során fém kannákban több száz gyertyát helyeznek ki a fák, ültetvények tövébe, hogy megakadályozzák a talaj közelében az erősebb fagyok létrejöttét. Igaz, hogy sok munkaerőt igényel, ám szélcsendes időben akár 5 fokkal is melegebben tarthatja a gyümölcsöst. Szerkesztőségünk 2020-ban egy áprilisi éjszakán személyesen is megtekintett egy ilyen folymatatot.
Füstölés
Nem a leghatékonyabb módszer, azonban igen elterjedt. Ennél az esetnél egy jól füstölő agyag begyújtásával próbálják meg visszatartani a felszín erőteljes lehűlését, ezzel azonban csak néhány fokos melegedést lehet elérni - és nem utolsó sorban nem is túl környezetbarát.
Fagyvédelmi öntözés
Ebben az esetben egy erre a célra kifejlesztett berendezés a fagy beállta alatt vízzel való mikroszórófejes öntözés útján alkot jégpáncélt a gyümölcsfák körül. A jég szigetel és megvédi az erősebb fagytól a növényeket.
Légkeveréses fagyvédelem
Ilyenkor egy légkeverő berendezéssel a fenti magasabb hőmérsékletű levegővel átkeverik az alsóbb rétegeket, ez a módszer azonban nem minden időjárási helyzetben alkalmazható, nem a leghatékonyabb, túl sok feltételnek kell teljesülni a megvalósulásához.
S végül egy jó tanács: ha esetleg mostanában tervezzük a gyümölcsfák telepítését (hiszen konténeres fákat bármikor ültethetünk), mindenképpen válasszunk olyan fajtákat, amelyek ellenállóbbak a fagyokkal szemben.
Forrás: idokep.hu
Képforrás: xforest.hu

Elkezdődött a magnóliavirágzás
Az elmúlt napokban tapasztalható meleg, tavaszias időnek köszönhetően beindult a természet, a tavaszi hagymások, így a nárcisz, jácint szinte már mindenhol virágzanak. A fás növények közül pedig szirmot bontott a mandula, a vérszilva és most már a magnólia is.
Lassanként szirmaikat bontogatják a magnóliák Szombathelyen, Pécsett is elkezdődött a magnóliavirágzás, Szeged belvárosában is megcsodálhatjuk a meseszép virágokat.
jövő jét elején erős lehűlés várható, visszatérnek az éjszakai fagyok. A magnóliák virágai -3, -4 fokos fagy hatására sajnos már könnyen elbarnulhatnak, megfagyhatnak. Ennek veszélye most is fennáll.
Forrás: időkép.hu
Képforrás: balkonada.hu

Tűzgyújtási szabályok kirándulóknak
Kedves Természetbarátok, Erdőjárók, Természetjárók, Kirándulók! Kedves Tűzrakók!
Nincs jobb, mint egy finom sült szalonna, grillezett zöldség, birkapaprikás szabad tűzön elkészítve vagy egy beszélgetés a tábortűz mellett. De a gondatlanul meggyújtott vagy nem megfelelően eloltott tüzek sok millió négyzetméter erdő, rét, nádas és benne többszázezer élőlény pusztulását okozzák. Ennek a plakátnak az a célja, hogy összefoglalja HOL, MIKOR és HOGYAN gyújthatunk tüzet és mire kell figyelnünk a tűz használatánál.
HOL GYÚJTHATOK TÜZET
A tűzgyújtási szabályok nagyban függnek attól, hogy hol szeretnénk tüzet rakni. Erdőben elsősorban a kijelölt, kiépített tűzrakó helyen szabad tüzet rakni, ehhez nem kell külön engedély sem. Ha nem ilyen helyen akarunk tüzet rakni, ahhoz erdőben az erdőgazdálkodó, azon kívül a terület kezelőjének engedélye kell. Védett természeti területen a tűzrakáshoz a természetvédelmi hatóság engedélye is szükséges lehet!
Ha nem kijelölt helyen raksz tüzet, alakítsd ki megfelelően a tűzrakó helyet! A tűzteret rakd körbe kövekkel vagy mélyítsd a földbe!
MIKOR GYÚJTHATOK TÜZET
Főszabály szerint mindig lehet tüzet rakni, ha az adott helyen nincsen érvényben tűzgyújtási tilalom. A tűzgyújtási tilalom az erdőre, valamint a külterületi ingatlanoknak az erdők és fásítások 200 méteres körzetében található területére vonatkozik. (Az aktuális tűzgyújtási tilalomról; a www.erdotuz.hu honlapon tájékozódhatsz.)
MIELŐTT TÜZET RAKSZ
- Olyan helyett válasz a tűzrakáshoz, amely szélvédett és legalább 5 méterre van a sátradtól, felszerelésedtől és bármi más gyúlékony anyagtól.
- A tűzrakóhelyet másfél méter sugarú körben tisztítsd meg; távolítsd el a leveleket, gyepet és minden éghetőt a talajról.
- Ne gyújts tüzet közel a bokrokhoz vagy a faágakhoz!
- Ha lehet, áss egy lyukat a tűznek, ami legalább 30 centiméter mély.
- Lehetőleg építs egy gyűrűt kövekből a tűzrakó hely körül.
- Válogasd szét a fát méret szerint a tűzrakáshoz (gyújtós, aprófa, tűzifa).
- Gondold végig, milyen fát égetsz el.
Erdőben a fa, az erdőgazdálkodó “termése”. Az erdőgazdálkodó sokszor odakészít fát a kiépített tűzrakóhely mellé, de ha ezt nem tette, akkor, neked kell gondoskodnod fáról. Ezt vásárolhatod a benzinkúton, hozhatod otthonról vagy egyeztethetsz az erdőgazdálkodóval, terület tulajdonosával. SOHA ne vágj ki élő fát az erdőben! Ez egyrészt bűncselekmény, másrészt nedves, ezért nehezen ég!
AMIKOR TÜZET RAKSZ
- Ne rakj túl nagy tüzet! Nem a nagysága a lényeg! Fontos szabály, hogy csak akkora tüzet rakjunk, amekkorára feltétlenül szükségünk van és amekkorát ellenőrzésünk alatt tudunk tartani. Kedvezőtlen időjárási/ légköri viszonyok esetén az égő zsarátnokok / parazsak akár több száz méterre is el tudnak repülni, lángra gyújtva az avart, a gyepet! Ezt hívják a szakemberek ugrótűznek. A nagy lánggal égő tű, főzésnél csak odaégeti az ételt, sütésnél összekormozza a húst, a tábortűznél pedig csak arra jó, hogy mindenki több méterre üljön a tűztől. A főzésez, sütéshez jó parázsra van szükségünk, amely lassú égéssel jön létre.)
- Ne használj semmilyen éghető folyadékot a tűz begyújtásához!
- Gondold végig, mire akarod használni a tüzet és mennyi ideig van rá szükséged.
- Mindig figyelje egy felnőtt a tüzet!
- Mindig figyeld az időjárást! Szelessé váló időben a tűzből elrepülő zsarátnokok könnyen meggyújthatják a megtisztított terület melletti vegetációt.
HOGYAN OLTSD EL A TÜZET
- Lehetőleg hagyd teljesen “hamuig” leégni a tüzet, ilyenkor a legkönnyebb jól eloltani.
- Locsold le a tüzet minél több vízzel!
- Keverd össze a hamuval. Figyelj a tűz szélére, onnan is húzd középre a hamut!
- Locsold meg ismét a tüzet!
- Mielőtt ott hagyod, ellenőrizd jól oltottad-e el! Tartsd a kezed a nedves hamu felé a közepén és a szélén is. NE érintsd meg a hamut, mert megégetheted magad!!!
- Ha érzed, hogy még forró, önts még rá vizet és keverd össze!
- Ha a hamu kihűlt, szedd szét a tűzrakó hely köré általad épített gyűrűt, temesd vissza gödröt!
- Ha a hamu forró, ne indulj el, ne hagyd magára!
forrás: erdotuz.hu

Természeti értékek megóvása érdekében folynak munkálatok a Budai-hegység fenyveseiben
Természeti értékek megóvása érdekében folynak munkálatok a Budai-hegység fenyveseiben
A fenyveseket hazánkban sok helyen érinti negatívan a klímaváltozás. A jellemzően a múlt század első felének nagy országfásítása keretében telepített idegenhonos fenyvesek, amelyek sok helyen voltak a kopárfásítások megfelelő eszközei, mára leromlottak, károsítók támadják őket, egyedeik csúcsszáradás jeleit mutatják, máshol teljesen elpusztultak. Szerencsére a romló fenyvesek alatt számos erdőterületen természetvédelmi szempontból értékes, őshonos fajok tudtak megtelepedni. A Budaörsi kopárokon, a Szénásokon és Páty környékén ilyen őshonos, védett fajok megsegítése érdekében kezdődtek el természetvédelmi célú munkálatok.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő Zrt. közös természetvédelmi projektjének munkálatai zajlanak Nagykovácsi, Páty és Pilisszentiván környékén, valamit a Budaörsi kopárokon. Az őshonos természeti értékek megóvását célzó LIFE endemic PANALP projekt keretében a koruk és a klímaváltozás negatív hatásai miatt pusztulóban lévő idegenhonos feketefenyő állományokat gyérítik az ott élő őshonos növényzet visszatérése érdekében.
A jellemzően meredek oldalakon végzett gyérítések során a feketefenyők alatt már visszatért őshonos, lombos fafajok, cserjék és gyepek fejlődésének teremtenek megfelelő feltételeket. A szakemberek szerint ennek eredményeként a későbbiekben változatos faj- és korösszetételű, őshonos fajokból álló, magas természetességi értékű, a klímaváltozás negatív hatásainak ellenállóbb erdőállomány alakulhat ki ezeken a területeken.
A Budaörsi kopárokon él a hazai flóra egyik ritka bennszülött növénye, a magyar méreggyilok (Vincetoxicum pannonicum). A fajnak és élőhelyének megőrzése Európai szintű természetvédelmi célkitűzés. A projekt egyik célja az ilyen védett és fokozottan védett növényfajok érdekében az idegenhonos, a talajt jelentősen árnyaló és savanyító feketefenyő gyérítése.
Bővebb információ
Pilisi Parkerdő Zrt.
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A projektről bővebben:
https://www.dunaipoly.hu/hu/palyazat/szarazgyepek-endemikus-novenyfajainak-megorzese-a-pannon-es-alpesi-biogeografiai-regio-hatarteruleten
https://parkerdo.hu/termeszetvedelem/termeszetvedelem-a-parkerdoben/life-endemic-panalp-projekt/
Forrás: Pilisi Parkerdő
Képforrás: Ringmagazin.hu

Hamarosan itt a gardróbfrissítés ideje, kuponokkal spórolnak több ezer forintot a magyarok
Lassan eltehetjük a télikabátokat, csizmákat és elővehetjük a vékonyabb ruhákat és cipőket. Ilyenkor szokott kiderülni, hogy bőrdzseki cipzárja tönkrement, a farmernadrág elkopott, vagy csak szimplán kiment a divatból és jöhet a teljes ruhatár kiszortírozása. Az elajándékozott vagy jótékony célra felajánlott holmik helyett pedig újakat szerzünk be, különösen, ha alapdarabokról van szó. Sokan azonban nem rögtön az üzletbe rohannak vagy adják le a megrendelést online, hanem kedvezményeket keresnek és csak azután költekeznek.
Az Etele Napok apropóján készített reprezentatív felmérést az Etele Plaza a magyarok vásárlási szokásairól, amiből kiderült, hogy a válaszadók közel fele (48%) vásárol havonta kuponnal, minden negyedik pedig hetente vesz igénybe ilyen típusú kedvezményeket. A fiatalabb, 16 és 39 év közötti korosztályok körében a legnépszerűbb a kuponozás, míg az ötven feletti vevők ritkábban élnek ezzel a lehetőséggel. Sokan 5000 forintnál is többet spórolnak egy-egy akciós bevásárlásnál.
Leginkább élelmiszert, ruházati és elektronikai termékeket választunk
A megkérdezettek leggyakrabban élelmiszert (60%), drogériai termékeket (45%), ruhát, cipőt (36%) és elektronikai termékeket (25%) vásárolnak a plázákban. A kuponhasználóknak átlagosan nagyjából harmada (31%), míg a tinédzserek és a fiatal felnőttek 40 százaléka spórol meg 5000 forint feletti összeget egy-egy akciós bevásárlással.
Sok időt szánunk a vásárlásra
A megkérdezettek majdnem kétharmada célirányosan, maximum egy órát tölt kuponos bevásárlással egy plázában, közel harmaduk 2-3 órát szán arra, hogy mindent tudatosan végig nézzen, míg a tizedük akár négy óránál is többet jár-kell ilyenkor egy bevásárlóközpontban.
Még a sorban állást sem bánjuk
Tízből kilenc (88%) magyar sorba állna azért, hogy megvegye a kedvezményes terméket. A tinédzserek és a fiatal felnőttek körében még ennél is többen (93%) szánnák rá magukat az álldogálásra. Olyanok is akadnak, akik több mint négy órát is elnézelődnek ilyenkor egy bevásárlóközpontban.
Kikapcsolódásnak is tökéletes program
A kuponos termékvadászat testmozgásnak sem utolsó, mivel a megkérdezettek harmada saját bevallása szerint legalább két kilométert lesétál, amivel többszáz kalóriát égethetnek el. A magyar vevők leginkább egyedül (41%) vágnak neki a kuponos bevásárlókörútnak, de sokan páros időtöltésként (31%), illetve családi (21%) programként tekintenek rá.
Forrás: Etele Pláza
Képforrás: Etele Pláza