rna ado 1 szazalek

Országos

 

A vízbe fulladás megtévesztően csöndes esemény. Az a fröcskölés, drámai sikítozás, kiabálás, amit a filmekben láthatunk, ritka a való életben. De miről ismerhetjük fel, ha valaki fuldoklik?
Szervezetünk ösztönös reakcióval válaszol a valós vagy érzékelt vízbe fulladásra. Hogy ez mennyire veszélyesen csöndes és láthatatlan jelenség, a számok is mutatják: a vízbe fulladás a második leggyakoribb halálnem (a közúti balesetek után) a 16 évesnél fiatalabb gyermekek körében. Azok közül, akik idén vízbe fognak fulladni, a fele 25 méternél közelebb lesz a szüleihez vagy más felnőtthöz! Ezen felnőttek 10%-a végig fogja nézni, amint megfulladnak, nem is sejtve, mi történik.
De mi is történik valójában?
Néhány ritka esetet leszámítva, a fuldokló képtelen segítséget hívni. Légzőrendszerünk a légzésre van rendelve, a beszéd csak másodlagos, ráépült funkciója. Ahhoz hogy beszélni tudjunk, először jól kell tudnunk lélegezni. A fuldokló szája nincs elég ideig a felszín fölött, hogy lélegezni is és kiáltani is tudjon. Csak a ki- és belégzésre képes koncentrálni, mielőtt újra elmerül. A fuldokló nem tud integetni. Ösztöne kényszeríti, hogy kezét oldalt tartva lefelé nyomja a vizet, ezzel próbálja kiemelni a fejét. Testét az ösztönös fulladási reakció alatt végig függőlegesen tartja a vízben, de nem feltétlenül tapos a lábával. Ha nem mentik meg, csak mindössze 20-60 másodpercig tud a felszínen küzdeni, mielőtt elmerül.
Mindez nem jelenti azt, hogy aki csapkod és segítségért kiabál, nincs veszélyben! Valószínűleg pánikba esett. A pánikreakció jelei nem mindig mutatkoznak a fulladáskor jelentkező ösztönös reakció előtt, a pánik időtartama általában nem hosszú, és az ösztönös reakciótól eltérően ekkor az áldozatok még tudnak segédkezni saját megmentésükben. Megragadják a mentőövet, a biztosító kötelet vagy más mentőeszközt.
Miről ismerhetjük fel, hogy valaki fuldoklik?
• feje alacsonyan van a vízben, szája épp a víz szintjén van,
• feje hátra van hajtva, szája nyitva,
• szeme üres, üveges, nem tud fókuszálni/ csukva van,
• haja a homlokára vagy szemére simul,
• nem használja a lábait,
• hiperventillál, zihál, kapkodja a levegőt,
• próbál egy irányba úszni, de nem halad előre,
• próbál a hátára feküdni,
• úgy tűnik, mintha egy láthatatlan létrán mászna fel.
Hogy győződjünk meg arról, hogy a vízbe esett személy rendben van-e? Kiáltsunk oda neki. Ha tud válaszolni, valószínűleg minden rendben. Ha üres tekintettel néz vissza, akkor kevesebb mint 30 másodpercünk van, hogy odaérjünk hozzá.

Kedves szülők! A vízben játszó gyerekek zajosak. Ha csönd lesz, azonnal oda kell mennünk, hogy megtudjuk, miért!

 

Forras, képforrás:  Nagy Laci Facebook oldala

 

A tűzgyújtási tilalom továbbra is érvényben van

A tartós csapadékhiány és a kánikula miatt egyre nagyobb a tűzveszély hazánkban. Június 25-e óta az egész ország területén tűzgyújtási tilalom van érvényben, és az elmúlt napokban több alkalommal hosszabbították meg a hőségriasztást is. A rendkívüli szárazság következtében a szabadtéri tüzek kockázata kiemelkedően magas, ezért a katasztrófavédelem fokozott óvatosságra és felelősségteljes magatartásra kér mindenkit.

Vármegyénkben is megszaporodtak az olyan esetek, ahol tűzoltóegységeknek tarlón, lábon álló gabonában, száraz aljnövényzetben vagy avarban keletkezett tüzeket kellett megfékezniük. Június 25-e óta közel 137 hektár terület égett le vármegyénkben, szabadban keletkezett tüzek következtében. Ezek a tüzek nemcsak természeti károkat okoznak, de sok esetben veszélyeztetnek mezőgazdasági gépeket, ingatlanokat, sőt emberéleteket is.

A szabadtéri tüzek többsége emberi gondatlanságra vezethető vissza: felügyelet nélkül hagyott tűz, eldobott cigarettacsikk, vagy éppen engedély nélküli avarégetés is elegendő lehet a baj bekövetkeztéhez.

Mire figyeljünk?

  • Fokozott tűzveszély időszakában (tűzgyújtási tilalom) tilos tüzet gyújtani erdőkben, fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében – akkor is, ha kijelölt tűzrakóhely van ott!
  • Ne dobjunk el égő cigarettát, csikket sehol, különösen nem a természetben! Mozgó járműből kihajított, még parázsló csikktől az út menti száraz növényzet, tarlók vagy akár gabonatáblák könnyen lángra kaphatnak!
  • Ne égessünk háztartási hulladékot, avart vagy kerti nyesedéket – az erre vonatkozó szabályokat az önkormányzatok helyi rendeletei tartalmazzák.
  • Mezőgazdasági munkák során fokozott figyelemmel kell eljárni, különösen a kombájnok, traktorok, bálázók használatakor – egy szikra is elegendő lehet a tűz kialakulásához.
  • Fontos a gépek rendszeres karbantartása és a tűzoltóeszközök rendelkezésre állása is a betakarítási munkák idején.

Mit tehetünk, ha tüzet észlelünk?

  • Ha szabadtéri tüzet látunk, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot, és pontosan adjuk meg a helyszínt! Egy gyors bejelentés emberéleteket és értékeket menthet meg.

Forrás, képforrás: katasztrofavedelem.hu, hegyvidek.hu


június 30. (hétfő) 00.00 órától július 4. (péntek) 24.00 óráig másodfokú hőségriasztás

Az országos tisztifőorvos a HungaroMet előrejelzése alapján június 30. (hétfő) 00.00 órától július 4. (péntek) 24.00 óráig másodfokú hőségriasztást rendel el Magyarország teljes területére.

A hét első felében ismét tartós hőségre kell számítani, különösen a városias környezetben, ahol az épített burkolatok és épületek napközben felmelegszenek, éjszaka pedig nehezen hűlnek le. A nagy meleg nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is megterhelő: romlik a koncentráció, nő a reakcióidő, kevesebb a türelem, amely a közlekedésben is komoly kockázatot jelent.

A hőség különösen veszélyes a kisgyermekekre, az idősekre, a várandósokra, a szív- és érrendszeri betegek számára. Kiemelten fontos a folyamatos folyadékpótlás, valamint a test hűtése akár vízpermettel, nedves kendővel, langyos zuhannyal vagy lábfürdővel. Már néhány perc is segíthet enyhíteni a szervezet hőterhelését. 

melegben tárolt élelmiszerek, különösen az állati eredetűekgyorsabban romlanak. Ne hagyjuk a bevásárlás után sokáig a csomagtartóban az élelmiszereket, és kerüljük a több napos maradékételek fogyasztását.

A közlekedésben legyünk türelmesebbek: a hőségben az emberek ingerlékenyebbek, figyelmetlenebbek. A járműveket parkolás után mindig ellenőrizzük, hogy nem maradt bennük gyermek, állat vagy hőre érzékeny eszköz. Kutyát se sétáltassunk betonon, aszfalton, mert az akár 60–70 °C-ra is felmelegedhet, égési sérülést okozva az állatok mancsán.

A nagy hőségben csökkenhet a kémény huzathatása, így ahol nyílt égésterű vízmelegítőt használnak, szén-monoxid keletkezhet. A héten 36 helyre riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt.

Hétfőtől péntekig 395 szabadtéri tűzhöz riasztották a tűzoltókat, amely között hatvan hektáros is volt. A héten leégett terület nagysága 8,7 millió négyzetméter. A hőségriasztás ideje alatt lehetőleg senki se gyújtson tüzet a szabadban. A saját kertjében mindenki grillezhet, bográcsozhat, de egy pillanatra se hagyják felügyelet nélkül a tüzet.

Forrás: katasztrofavedel.hu

Képforrás: nlc.hu, mandiner.hu


Július 1-jétől megváltozik a bírósági végrehajtások szabálya. Kiderült, a jövedelem mekkora részét nem lehet levonni végrehajtás esetén.

Módosulnak a végrehajtás szabályai 2025. július 1-jétől. Ezentúl végrehajtás esetén többet kell hagynia az adósnál a bírósági végrehajtónak.

Július 1-jétől megváltozik a bírósági végrehajtások szabálya. Kiderült, a jövedelem mekkora részét nem lehet levonni végrehajtás esetén. A végrehajtás szabályai változnak

A végrehajtás szabálya július 1-jétől változik

A bírósági végrehajtásról szóló törvény módosítását szavazta meg az Országgyűlés. Eszerint július 1-jétől a fizetés nagyobb százalékának kell maradi az adósnál, mint eddig. Emellett kibővítették a mentességgel érintett jövedelmek sorát. 

Mentes a végrehajtás alól a jövedelem ezen része

Munkabér vonatkozásában 2025. július 1-jétől mentes a végrehajtás alól a minimálbér nettó összegének 60%-a. 2025-ben a minimálbér bruttó 290 ezer 800 forint, amelynek 60 százaléka 17 ezer 480 forint. Ennek a nettó összege 116 ezer 29 forint - az, amelyet már nem lehet végrehajtás útján behajtani. Magyarul: a banknak ennyit kell hagynia az adós számláján. Ami fontos szabály, hogy ezen túl 116 ezer 29 forint és 200 ezer forint közötti összeg maximum 50 százaléka vonható le. 

Még egy összeg lesz végrehajtás alól mentes

Új szabály, hogy szintén mentes a letiltás alól a családi kedvezmény nettó összege. Nincs azonban mentesség a gyermektartás összegére vonatkozóan. Ez azt jelenti, hogy a számlára érkező jövedelmeket nem adják össze, hanem jogcímenként nézik.

Mint korábban megírtuk: a módosított szabályok szerint már a nyugdíj egy részét is levonhatják tartozás esetén, de rájuk is a minimálbér 60 százalékának megfelelő összeg  mentességgel érintett, írta a sonline.

Forrás, képforrás: mti.hu

 

Keddig nyolc vármegyében, szerdától az egész országban tilos tüzet gyújtani az erdőkben, útszéli fasorokban, de még ezek 200 méteres körzetében is.

A tűzgyújtási tilalom miatt a kijelölt tűzrakóhelyeken sem szabad tüzet rakni.

A hőség és a tartós csapadékhiány miatti fokozott tűzkockázatot mérlegelve június 25-től az ország teljes területén tűzgyújtási tilalom lép életbe. Szerdától tilos lesz tüzet gyújtani a magyarországi erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban, de még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. A parlag- és gazégetés szintén tiltott ebben a fokozottan tűzveszélyes időszakban.

 

szabadtéri tűz  tűzgyújtási tilalom.

 

Az aszályos körülmények miatt akár már egy kisebb szél is gyors tűzterjedést eredményezhet, erre figyelmeztet a katasztrófavédelem
Forrás: Shutterstock

 A tűzgyújtási tilalmat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével rendelte el.

A tűzoltók arra figyelmeztetnek, hogy a kánikula miatt most minden fás, száraz növényekkel borított területen megnőtt a tűz kialakulásának kockázata. Az aszályos körülmények miatt pedig akár egy kisebb légmozgás is kontrollálhatatlanul felgyorsíthatja a szabadtéri tüzek terjedését, a felszíni tüzek így könnyen 15-30 méteres lángmagasságú koronatűzzé fejlődhetnek. 

A tűzgyújtási tilalom idején tilos tüzet gyújtani

  • a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban,
  • valamint azok 200 méteres körzetében,
  • az interaktív tűzgyújtási tilalom térképen jelölt területeken található tűzrakó helyeken,
  • a vasút és közút menti fásításokban,
  • valamint tilos a parlag- és gazégetés is.
    A Nébih és a katasztrófavédelem közlése szerint az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról térképen is lehet tájékozódni. A térkép piros színnel a megtekintés napján hatályban lévő tűzgyújtási tilalmat mutatja, és minden nap 0 óra 1 perckor automatikusan frissül. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy fokozottan ügyeljenek a tűzgyújtási tilalom betartására. Mint írják, felelős magatartással hatalmas környezeti és vagyoni károk előzhetők meg:

1 másodperc odafigyelés 100 órás tűzoltást és 100 éves erdészeti helyreállítást előzhet meg!

Mint arról korábban beszámoltunk, az országos tisztifőorvos az ország egész területére harmadfokú hőségriasztást adott ki június 24-én 00.00 órától június 26. 24.00 óráig. A hőségriadót indokló elképesztő hőség egy hőkupola következtében érte el hazánkat.

 

Forrás, képforrás: kemma.hu, fataj.hu, hegyvidekionkormanyzat.hu

Cikk ajánló

  A Rangers M.C. Hungary motoros klub 1995-ben alakult, és azóta is egy folyamatosan működő,...

  Befejezték szereplésüket a magyar válogatottak a hetes rögbi Eb-n. Az Esztergomi Vitézekre...

  Már javában készül a háromszoros címvédő magyar junior női kézilabda-válogatott a júliusi...

Hirdetés

netfone 2024 11

ELÉRHETŐSÉGEINK

GRAN TV
Székhely: 2500 Esztergom, Perc u. 3.
Stúdió: 2500 Esztergom, Kossuth L. u. 64.
+36 (30) 626-3000, +36 (36) 898-000
 Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.