rna ado 1 szazalek

Hírek

 

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara „Itthonról Otthonra” elnevezésű szemléletformáló programsorozata február 16-án két esztergomi oktatási intézménybe is ellátogatott. A program célja, hogy a fiatalok hiteles információkat kapjanak az egészséges táplálkozásról, a hazai élelmiszertermelés jelentőségéről és a tudatos alapanyagválasztásról.

Délelőtt az Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnázium, Óvoda és Általános Iskola adott otthont a rendezvénynek, ahol az intézmény tájékoztatása szerint a 12.d osztály vett részt a kóstolóval egybekötött, szemléletformáló előadásokon. Az iskola közösségi oldalán azt írta: a szervezők célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a hazai termékek fogyasztásának előnyeire.

A programon több helyi termelő is bemutatta portékáit, így a diákok személyesen is találkozhattak a környékbeli gazdákkal és készítőkkel. A NAK beszámolója szerint többek között a Galagonya Tanya, a Gombospék, a Méhkirály Méhészet, a Rétki Kézműves Tejtermékek, valamint Szatai Róbert méhész is részt vett a rendezvényen.

A programsorozat délután a Balassa Bálint Gazdasági Technikum és Szakképző Iskolában folytatódott, ahol a végzős diákok számára tartottak előadást. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei szervezetének beszámolója szerint a program középpontjában az egészséges táplálkozás fontossága és a biztonságos, ellenőrzött hazai élelmiszerek szerepe állt, amelyet helyi termékek kóstoltatásával is kiegészítettek.

A rendezvény szakmai hátterét Süle Katalin, a kamara általános agrárgazdasági ügyekért felelős országos alelnöke biztosítja, aki a kezdeményezés ötletgazdája is. „A rendezvényen jelen volt Dr. Balogh Zoltán, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnöke is, aki mindkét helyszínen köszöntötte a megjelenteket” – közölte a NAK vármegyei szervezete a közösségi oldalán.

 Képforrás, forrás: dorogimedence.hu

Február 13-án a XXVI. Doni Hősök Emléktúra helyi záróeseményének adott otthont Bajna. A megemlékezésen a 83 évvel ezelőtti doni katasztrófa áldozatai és hősei előtt tisztelegtek a résztvevők a település világháborús emlékművénél.

Az emléktúra mérlege

A Magyar Honvédség Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnoksága, valamint a Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) közös szervezésében idén több mint 3600-an vágtak neki a távnak. A mezőnyben hivatásos katonák, tartalékosok, kadétok, hagyományőrzők és civilek egyaránt képviseltették magukat.

A bajnai események

Gyermely irányából több mint száz túrázó érkezett a településre. A menet először a bajnai katonai temetőben rótta le kegyeletét, majd a Szent Adalbert templomhoz vonult az ünnepi műsorra.

A megemlékezés szónokai és díszvendégei:

• Erős Gábor országgyűlési képviselő

• dr. Drót László dandártábornok (MH Th parancsnoka)

• Bozó Tibor nyugalmazott altábornagy (a MATASZ elnöke)

• Az eseményen részt vett továbbá Lippai Péter dandártábornok, Borsó Tibor, a vármegyei közgyűlés alelnöke, valamint dr. Kancz Csaba főispán.

Helyi kötődés és emlékezet

A templomnál felsorakozott túrázókat és az egybegyűlteket Pallagi Tibor, Bajna polgármestere köszöntötte. Beszédében kiemelte a tragédia helyi súlyát: a második világháború során 74 bajnai lakos veszítette életét, és legalább ugyanennyien kerültek hadifogságba. Ez a fájdalmas történelmi örökség teszi a település számára kiemelten fontossá a közös emlékezést.

(Fotó: Cserteg István)

 

Már asztali számítógépen is elérhető a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) digitális aláírása - közölte a Digitális Magyarország Ügynökség kedden az MTI-vel.

A közlemény szerint a Digitális Állampolgár weboldal most újabb fontos funkcióval bővült: a digitális állampolgárok már nemcsak a mobilalkalmazásban, hanem a dap.gov.hu/ugyintezes/digitalis-alairas oldalon is aláírhatják szerződéseiket, meghatalmazásaikat és egyéb hivatalos dokumentumaikat, így kényelmesen és egyszerűen tudnak élni a digitális aláírás előnyeivel azok is, akik könnyebben vagy szívesebben intézik ügyeiket a számítógép előtt.

A webes digitális aláírás használatához továbbra is szükség van a Digitális Állampolgár mobilalkalmazásra, aktív digitális állampolgárságra és érvényes aláírótanúsítványra - tették hozzá.

 

Forrás, képforrás: mti.hu, economx.hu

 

Miközben térségünkben a tavaszi napsütésé a főszerep, a Duna déli szakaszán már a pokoli ricsaj és a rituális tánc vette át az irányítást. Megkezdődött az ország leglátványosabb népszokása, a mohácsi busójárás, amely idén is több tízezer látogatót vonzott a folyópartra.

Bár a Gran TV nézőit több mint kétszáz kilométer választja el az esemény helyszínétől, szerkesztőségünk is figyelemmel kíséri a magyarországi horvátok, a sokácok világhírű népszokását. Az UNESCO szellemi világörökség részét képező esemény idén is hű marad a gyökereihez: a cél nem más, mint a tél végleges elűzése és a tavasz köszöntése.

A rítus ereje a maszkok mögött

A legenda szerint a busók ijesztő, fűzfából faragott álarcaikkal és birkabőr bundáikkal annak idején a mocsárvilágba menekült sokácokként ijesztették el a hódítókat. Ma ez a hagyomány a közösség erejéről és az újjászületésről szól. A kereplők zaja, a kolompok kongása és a „szép busók” tánca olyan archaikus hangulatot teremt, amely minden látogatót magával ragad.

Átkelés a Dunán és a máglyagyújtás

A mai nap leglátványosabb eleme a busók csónakos átkelése volt a Dunán, amelyet a belvárosi utcákon hömpölygő felvonulás követett. Az este folyamán a főtéren fellobban a hatalmas máglya, ahol a szimbolikus koporsó elégetésével végleg búcsút intenek a sötét téli hónapoknak.

Valentin-nap a maszkok között

Érdekesség, hogy idén a busójárás csúcspontja éppen a szerelmesek napjára esik. A forgatagban így a félelmetes maszkok mellett feltűnnek az apróbb kedvességek is: a busók gyakran ajándékoznak fánkot vagy apró emléktárgyakat a hölgyeknek, ötvözve az ősi hagyományt a mai ünnep hangulatával.

Nézze meg nálunk is!

A Gran TV stábja folyamatosan figyeli a hazai kulturális eseményeket. Ha Önök éppen Mohácson járnak, vagy környékünk falvaiban vesznek részt helyi farsangi mulatságokon, küldjék el nekünk fotóikat és élményeiket!

Ne feledjék: Ha inkább a romantikára vágynak, keressék oldalunkon a mai Valentin-napi utca embere videónkat, ahol térségünk lakói vallanak a szerelemről!

 

Képforrás: Őseink és unokáink Facebook oldala



Ma, február 2-án az ország nagy részén, így Esztergomban is borult, szürke, sőt néhol hószállingózással kísért reggelre ébredtünk. Míg mi bosszankodunk a napfény hiánya miatt, a népi meteorológia szerint ennél jobb dolog nem is történhetett volna.

Mi történt ma a vadasparkokban?

Az ország több pontján – Szegeden, Miskolcon és a közeli Budakeszin is – feszült figyelem kísérte a mackók ébredését.

• A jóslat lényege: Mivel ma sűrű felhőtakaró borítja az eget, a barlangjukból előbújó medvék (mint például a szegedi Mici és Ursula) nem láthatták meg az árnyékukat.

• A következmény: A népi regula szerint ilyenkor a medve nem ijed meg, nem bújik vissza aludni, hanem kint marad a szabadban. Ez pedig egyet jelent: a tél ereje megtört, és a tavasz már a küszöbön áll.

Mit mond a modern tudomány?

Bár a medvék ma "kint maradtak", a meteorológiai előrejelzések tartogatnak meglepetéseket. A mai borús időt egy markáns kettősség követi a héten:

1. Rövid távú fagy: A mai napon még -1 és +5 fok között alakul a hőmérséklet, és az északkeleti országrészben tartósabb maradhat a hideg.

2. A "sokkoló" fordulat: A medvéknek igazuk lehet abban, hogy a kemény télnek vége, ugyanis a hét második felében extrém felmelegedés érkezik. Csütörtökre és péntekre akár 14-15 fokos tavaszi meleg is elérheti térségünket, ami megerősíti a mai "árnyékmentes" jóslatot.

Mi várható Esztergomban?

Városunkban a délutáni órákban is marad a felhős égbolt, így az esztergomi "házi" jóslatok is egyértelműek: elpakolhatjuk a legvastagabb hótaposókat. Ugyanakkor érdemes óvatosnak lenni, mert a hét közepén a melegedéssel együtt ónos eső és erős szél is érkezhet – a tavasz tehát nem csendben, hanem zajosan kopogtat.

Képforrás: magyarnemzet.hu

Cikk ajánló

  Egyre népszerűbbek azok a kezdeményezések, amelyek a városi környezetben fellelhető...

  Bronzéremmel zárta a portugáliai Youth for Peace nemzetközi utánpótlás labdarúgótornát az...

Hivatalosan is véget ért az F és K jelzésű midibusz-járatok meghosszabbított tesztidőszaka. A...

netfone 2024 11

Hirdetés

ELÉRHETŐSÉGEINK

GRAN TV
Székhely: 2500 Esztergom, Perc u. 3.
Stúdió: 2500 Esztergom, Kossuth L. u. 64.
+36 (30) 626-3000, +36 (36) 898-000
 Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.