rna ado 1 szazalek

Hírek

Fontos térségi fejlesztés előkészítése veszi kezdetét a Versenyképes Járások Program keretében: az Esztergom és Nyergesújfalu Többcélú Kistérségi Társulás települései közösen pályáznak több beruházás megvalósítására – jelentette be közösségi oldalán Erős Gábor országgyűlési képviselő.

A képviselő Esztergomban adta át Hernádi Ádám polgármesternek a támogatói döntésről szóló dokumentumot. Mint elhangzott, a program egyik kiemelt eleme az Esztergom és Dömös közötti kerékpárút megvalósítása.

A fejlesztés első ütemében a meglévő tervek felülvizsgálata történik meg. A kerékpárút a tervek szerint a Vaskocsma térségétől indulva, szakaszosan valósul meg a kistérség településeinek együttműködésével. A beruházás célja, hogy javítsa a közlekedés biztonságát, valamint hozzájáruljon a térség turisztikai fejlődéséhez is.

A témával kapcsolatban Hernádi Ádám, Esztergom Megyei Jogú Város polgármestere is megszólalt. Közösségi oldalán úgy fogalmazott: évtizedek óta várt fejlesztés valósulhat meg, hiszen a Versenyképes Járások Program részeként megkezdődhet az EUROVELO 6 kerékpárút Dömös és Esztergom közötti szakaszának kiépítése.

A beruházás nemcsak Esztergom, hanem az egész Dunakanyar turisztikai vonzerejét erősíti, miközben biztonságosabbá teszi a Duna menti települések kerékpáros megközelítését is az itt élők és az idelátogatók számára egyaránt.

Borítókép, forrás: dorogimedence.hu

A száznegyven éve megalakult önkéntes tűzoltó egyesület méltóképp zárta a jubileumi esztendőt.

Vasáros Lajos, a nyergesújfalui önkéntes tűzoltó egyesület elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, olyan pillanatot élnek át, amely egyszerre tekint a múltba, a jelenbe és a jövőbe. Hozzátette, a felújított emlékmű a tűzoltók hősiességének, áldozatvállalásának és örökkévaló örökségének szimbóluma.

– Kettős jubileumi évet zárunk – mondta Vasáros Lajos. – Településünkön 140 éve, 1885-ben alakult meg a szervezett tűzvédelem keretében az Önkéntes Tűzoltó Testület.

A közösségért végzett áldozatos tevékenységükért a település lakossága hálája jeléül, 1925. március 15-én tűzoltó emlékművet avatott a Reviczki ligetben, a 40 éves fennállás jubileuma alkalmából. A liget a nevét Revisnyei Reviczky Elemér főszolgabíróról, a vármegyei tűzoltó szövetség elnökéről, egyesületi főparancsnokról kapta.

https://dorogimedence.hu/wp-content/uploads/2025/12/1141503-600x400.jpg 600w, https://dorogimedence.hu/wp-content/uploads/2025/12/1141503-768x512.jpg 768w, https://dorogimedence.hu/wp-content/uploads/2025/12/1141503-150x100.jpg 150w, https://dorogimedence.hu/wp-content/uploads/2025/12/1141503-450x300.jpg 450w, https://dorogimedence.hu/wp-content/uploads/2025/12/1141503-272x182.jpg 272w" alt="" width="1024" height="682" class="alignnone size-full wp-image-76142 no-display appear" style="box-sizing: inherit; -webkit-font-smoothing: antialiased; height: auto; max-width: 100%; margin: var(--p-media-margin) auto; padding: 0px; border: 0px; vertical-align: middle; font-size: 15.36px; font-family: inherit; will-change: initial; opacity: 1; transition: opacity 0.3s ease-in-out; display: block;" decoding="async" fetchpriority="high" />

Az emlékművet a II. világháború után területrendezést követően elbontották és sokáig a temető árkában kallódott. Az egyesület megalakulásának 100. évfordulójára, 1985-ben a Kossuth Lajos utcai kis téren – jelenlegi helyén – ünnepélyes keretek között újra felállították. 

Az azóta eltelt 40 év alatt az obeliszk megkopott, így újra szükségessé vált az állagmegóvás.

Vasáros Lajos azt is elmondta, az emlékmű őrzi a tűzoltói elhivatottság szellemiségét: a segíteni akarást, a bátorságot és a bajtársiasságot. Hozzátette, köszönik a kormány támogatását, amelyet a felújításhoz nyújtottak, illetve az önkormányzat támogató együttműködését.

A résztvevőket Erős Gábor országgyűlési képviselő és Mihelik Magdolna polgármester is köszöntötte. Az eseményen részt vett Kovács Zoltán tűzoltó alezredes, az Esztergomi Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője.

Fotók: Körtvélyfáy Dina tűzoltó főhadnagy
Forrás: Katasztrófavédelem, dorogimedence.hu

 

Minden év végén ünnepségek keretében ad át általa alapított elismeréseket a vármegye közgyűlése. November 27-én, csütörtökön tízen részesültek kitüntetésben. Térségünkből a Dorogi Bányász Szakszervezetet, az esztergom-kertvárosi Féja Géza Közösségi Házat, a Tokodaltárói Polgárőr Egyesület elnökét, valamint az Esztergomi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság egyik munkatársát díjazták.

A megyeháza nagytanácsterme adott helyet a díjátadó ünnepségnek, amelyen Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke köszöntötte a résztvevőket. Az elismerések átadásában közreműködtek a vármegye országgyűlési képviselői: Czunyiné dr. Bertalan Judit, Bencsik János, Erős Gábor és dr. Kancz Csaba főispán. Az eseményen jelen voltak a vármegyei közgyűlés képviselői és alelnökei is.

Popovics György kiemelte, hogy a vármegyei önkormányzatnak kötelessége a kiemelkedő teljesítményeket és a mindennapi, hétköznapi hősöket is elismerni, még akkor is, ha ők nem elismerésért, hanem belső indíttatásból tevékenykednek. „Önök mindannyian más-más úton járnak, de egy dolog összeköti önöket, hisznek abban, hogy a tettek számítanak. Hogy egyetlen ember is képes változást hozni, és hogy a közösség érték. Az Önök munkája azt üzeni nekünk, hogy a jövő nem csupán magától alakul, hanem együtt formáljuk.”

Komárom-Esztergom Vármegyéért díjat kapott Fűrészné Molnár Anikó, a Komárom-Esztergom Megyei Múzeumi Igazgatóság és a Tatabányai Múzeum korábbi igazgatója, a Dorogi Bányász Szakszervezet.

Komárom-Esztergom Vármegyéért Szakmai Díjban részesült Vadóc László, a Tatabánya Városi Szabadidősport Szövetség és a Vulkán Tömegsport Egyesület elnöke, Tatabánya korábbi sportreferense, valamint az esztergomi Féja Géza Közösségi Ház.

A 2025-ös kitüntető címek átadására is sor került. A Vármegye Mentődolgozója címet Ujházi Istvánmentőtechnikus, főápoló, a Tatabánya Mentőállomás munkatársa kapta. A Vármegye Polgárőre cím birtokosa Szíjgyártó Csaba Gábor, a Tokodaltárói Polgárőr Egyesület elnöke lett. A Vármegye Rendőre címet Kadlecsik Tibor rendőr őrnagy, a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság, Rendészeti Igazgatóság védelmi kiemelt főelőadója érdemelte ki. Petrányi András Mihály címzetes tűzoltó törzsőrmester, az Esztergomi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság dolgozója a Vármegye Tűzoltója címet nyerte el. A Vármegye Vám- és Pénzügyőre címet Szilbereki János pénzügyőr őrnagy, Nemzeti Adó- és Vámhivatal Komárom-Esztergom Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságának dolgozója vehette át.

A Komárom-Esztergom Vármegyei Fogyatékkal Élők Sportjáért – 2025 díjat Tóth Sándornak, a Vakok és Gyengénlátók Komárom-Esztergom Megyei Egyesületének és a Fogyatékkal Élők Komárom-Esztergom Megyei Sportszövetsége alelnökének adták át.

Borítókép, forrás: Komárom-Esztergom Vármegyei Önkormányzat, dorogimedence.hu

 

November 30-án, advent első vasárnapján Erdő Péter bíboros, prímás az esztergomi bazilikában mutatott be szentmisét. Az ünnepen a plébánia közössége köszöntötte a főpásztort aranymiséje alkalmából. A szentmisét követően a bíboros megáldotta a belvárosi Kálvária-kápolnát és a keresztutat, amelynek tizennégy stációját Esztergom városa közadakozásból újította fel – írja a Magyar Kurír.

Erdő Péter köszönetet mondott a város vezetőinek és mindazoknak, akik adományaikkal, munkájukkal, szakértelmükkel vagy imádságukkal hozzájárultak a kálvária megújulásához.

A főpásztor homíliájában kiemelte: „Azt a napot és azt az órát nem tudja senki”, mert Isten akarata, hogy az ember virrasztásban és éberségben éljen. Úgy fogalmazott, hogy már a végső időkben járunk, hiszen Krisztus eljövetelével megvalósult a legfőbb esemény, és most az Egyház ideje zajlik – a végső találkozás felé haladva.

A bíboros hangsúlyozta: Jézus Noé korához hasonlítja a mai korszak embereit is. A magabiztosság, az önelégültség és az élet élvezete elhomályosíthatja a valóságos távlatokat, miközben az emberek nem gondolnak a rájuk váró eseményekre.

Úgy fogalmazott: a keresztény embert nem érheti meglepetésként a végső találkozás, mert tudja, hogy az események hirtelensége akár kizárhatja a késői megtérés lehetőségét. Ezért az evangélium legfontosabb üzenete az éber készület, az öntudatos, felelősségteljes élet, amelynek súlya van az örökkévalóság szempontjából.

Erdő Péter kiemelte, hogy az adventi idő különösen is értelmet ad a virrasztásnak, mert ebben az időszakban „a gyerekekre jellemző őszinte tisztasággal” gyűjtjük a jócselekedeteket a karácsonyra készülve. A Kisjézussal való találkozásra készülünk, és – ahogy fogalmazott – „nem hagyhatjuk szalma nélkül a jászolát”. Ezek a készülődések egyszerre játékosak és mélységesen komolyak: felidézik az idők végére váró keresztény ember létének drámáját, miközben közel hozzák a karácsony örömét.

A homília végén Erdő Péter bíboros arra hívott, hogy ezzel az éberséggel, derűvel és felelős szívvel kezdjük meg adventi készületünket, és örömmel várjuk a Krisztussal való találkozást.

Szerző: Zsuffa Tünde/Esztergom-Budapesti Főegyházmegye/Magyar Kurír
Fotók: Mudrák Attila/Hernádi Ádám Facebook-oldala, dorogimedence.hu

 

Az év utolsó ülését tartotta csütörtökön a vármegyei közgyűlés a vármegyeházán Popovics György elnök vezetésével, ahol többek között a határon átnyúló fejlesztésekről tárgyaltak.

Az első napirendi pontban az Ister-Granum Európai Területi Együttműködési Csoportosulás tevékenységéről szóló előterjesztést tárgyalták, amelyet Nagy Péter, az EGTC igazgatója készített. Az Ister-Granum EGTC 2008-as megalakulása óta a magyar–szlovák határtérség egyik meghatározó együttműködési szervezete. Fő küldetése a határ két oldalán fekvő települések gazdasági, turisztikai és kulturális kapcsolatainak fejlesztése. Az EGTC hosszú évek óta kiemelt szerepet vállal a határ menti közlekedési infrastruktúra javításában.

A legjelentősebb előrelépések közé tartozik a Neszmély–Dunaradvány közötti kompösszeköttetés megvalósítása, a kerékpáros infrastruktúra fejlesztése, amelynek része az Esztergom és Párkány közötti ingázást és turizmust szolgáló Mária Valéria Bike regionális kerékpárkölcsönző rendszer.

A helyi gazdaságot támogató fejlesztések közül kiemelhető az Ister-Granum Helyi Termék Hálózat, amely a térség közel 50 termelőjét fogja össze, tanulmányutakkal, képzésekkel és promócióval segítve munkájukat. Többek között új termelői piac épült Bajóton, megújult az esztergomi Kiskosár közösségi piac, Kesztölcön borlabor és meteo rendszer üzemel a szőlőtermelők és borászok munkájának megsegítésére.

A tervezett turisztikai fejlesztések között szerepel a pilismaróti kemping megújítása, kerékpáros utak létrehozása a Pilisben, a lábatlani vízi színpad kialakítása és az esztergomi Várszínház modernizálása – derül ki a tájékoztatóból.

Az Interreg az Európai Unió kiemelt fejlesztéspolitikai eszköze, mely az EU-n belüli városok és régiók együttműködését erősíti. A vármegyei önkormányzat részvételével megvalósuló Interreg projektekről szóló előterjesztést Borsó Tibor, a közgyűlés alelnöke tárta a képviselők elé. Az önkormányzat társult stratégiai partnerként vesz részt a zagytározók veszélyeit csökkentő programban, a helyi önkormányzatok éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességének javítását célzó, valamint a lassú turizmus terjedését előmozdító projektekben.

Végül zárt ülésen aktuális területfejlesztési témákban hozott döntéseket a közgyűlés.

Borítókép, forrás: Komárom-Esztergom Vármegyei Önkormányzat, dorogimedence.hu

Cikk ajánló

Mély fájdalommal, de életműve előtt tisztelegve tudatjuk, hogy életének 84. évében elhunyt Földes...

A Közlekedési és Beruházási Minisztérium a következő napokban érvénybe lépő harmadfokú...

  Június 20-án este ismét megteltek élettel Esztergom múzeumai, galériái és kulturális...

netfone 2024 11

Hirdetés

ELÉRHETŐSÉGEINK

GRAN TV
Székhely: 2500 Esztergom, Perc u. 3.
Stúdió: 2500 Esztergom, Kossuth L. u. 64.
+36 (30) 626-3000, +36 (36) 898-000
 Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.