rna ado 1 szazalek

Hírek

 

Az Ax–4 legénységének tagjai – a magyar Kapu Tibor, az amerikai Peggy Whitson, a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski és az indiai Shubhanshu Shukla – a floridai Kennedy Űrközpontból, helyi idő szerint szerdán 2 óra 31 perckor, magyar idő szerint 8 óra 31 perckor indultak el a világűrbe. Kapu Tibor a kilövést követően bejelentkezett a Dragon űrhajó fedélzetéről: „15 millió magyar ember emelt ma idáig.”

Kapu Tibor kutatóűrhajós magyar idő szerint június 25-én, szerdán reggel fél kilenckor indult útjára a floridai Kennedy Űrközpontból. Az Ax–4 (Axiom Mission 4) jelzésű küldetés a SpaceX Falcon–9 rakétájával történik, amely a Dragon nevű űrhajót juttatja majd Föld körüli pályára. A Dragon kapszula a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé veszi az irányt, ahol Kapu Tibor mintegy kéthetes küldetésben vesz részt – adta hírül a Magyar Nemzet.

Kapu Tibor Facebook-posztja a kilövés előtt: „Utolsó percek a Földön.”

 

Kapu Tibor útja a csillagokig – képekben a magyar űrhajós történelmi küldetése a kilövéstől az űrig.

A kilövés után 2 perccel rendben levált az Ax–4 küldetés Dragon C213-as űrhajójának első fokozata, és 8 óra 40 perc körül landolt a Földön; 10 perccel a kilövés után levált a második fokozat is, ekkor az űrhajó már alacsony Föld körüli pályán haladt, elérte a súlytalanság határát.

Az Axiom–4 misszió várhatóan június 26-án reggel 7 órakor kapcsolódik majd az űrállomáshoz.

Íme, a történelmi pillanat, Kapu Tiborék így indultak el a Nemzetközi Űrállomásra:

 

A videót megnézheti ide kattintva:  videó

 

Kapu Tibor bejelentkezett a Dragon űrhajó fedélzetéről a kilövést követően, az űrhajós egyebek mellett azt mondta, 15 millió magyar emelte ma idáig. „Hálás és büszke vagyok, hogy a hazánkat képviselhetem. Családomnak és barátaimnak köszönöm, hogy ti vagytok a legerősebb támaszaim.”

 

KAPU TIBOR

Kapu Tibor magyar űrhajós a 39A indítóállomásra tart az Axiom–4 küldetés előtt
Fotó: Giorgio Viera / Forrás: AFP

 

Tizenötmillió magyar ember emelt ma idáig. Támogatásotok olyan, mint a szürke hamu alatt nyugvó parázs. Belül csendben izzik, de ha fát dobnak rá, egyként lángol. A ti hangotok hangosabb, mint a rakétánk, erőtök nagyobb, mint a gravitáció. A világűr mindenkié, a Föld pedig egyetlen. Mi a bolygónk négy különböző pontjáról indultunk, de társakként, barátokként érkeztünk ide. A mi küldetésünk a tiétek is. Köszönöm mindenkinek szerte a világon, akik hozzájárultak ehhez a gyönyörű naphoz. Egynek minden nehéz, soknak semmi se lehetetlen

– mondta a Föld körüli pályán haladó űrhajó fedélzetén Kapu.

„A világűr mindenkié” – üzent a Dragon fedélzetéről a lengyel űrhajós

„Ma magammal viszem a Földről mindnyájatok erejét és reményét” – mondta Slawosz Uznański-Wiśniewski lengyel kutatóűrhajós, miután a Kapu Tibort is szállító Dragon űrhajó Föld körüli pályára állt. Hozzátette: „Nem egyedül vagyok az űrben, minden honfitársamat képviselem.”

 

Forrás, képforrás: kemma.hu, Giorgio Viera,  Cristobal Herrera Ulashkevich, Magyarország Kormánya youtube 

 

Június 21-én, szombaton délelőtt ünnepélyes keretek között adták át az Aknatorony-kilátót Dorogon, amely a Komárom-Esztergom Vármegyei Önkormányzat által koordinált Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) keretében valósult meg.

 

 

Az esemény a Gáthy Zoltán Városi Könyvtár emeleti galériájában kezdődött, ahol dr. Tittmann János, Dorog polgármestere a Kálvária 100 éves történetéről tartott előadást. Az előadás után az ünnepség az Aknatorony-kilátónál folytatódott, melyen dr. Tittmann János mellett Erős Gábor, a térség országgyűlési képviselője, Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke, Kancz Csaba főispán, valamint dr. Martos Levente Balázs segéd püspök is részt vett a helyi egyházi vezetőkkel egyetemben. Az ünnepségen közreműködtek az Erkel Ferenc Zeneiskola tanára és diákjai.

 

 

„Nagyon nagy örömmel jöttem Dorogra a mai napon, hiszen egy olyan beruházást tudunk ma átadni, ami párját ritkítja ebben a vármegyében. A vármegyei önkormányzat óriási hangsúlyt fektet a turisztikai jellegű és a szakrális jellegű beruházásokra, ezen belül a dorogi fejlesztésekre is. Ez egy közös munka eredménye, ahova ma eljutottunk, és külön öröm számomra, hogy az aktív turisztikai fejlesztések és a szakrális fejlesztések összekapcsolódnak.” – mondta beszédében Popovics György, majd hozzátette, hogy a TOP és a TOP Plusz keretében Dorogon már több mint 2 milliárd forintot fordítottak új beruházásokra és felújításokra.

 

 

„A múlt, a jelen és a jövő találkozik. A múlt a bányászati örökség, és egy olyan kilátó, ami annak idején egy ipari létesítmény volt, egy aknatorony, ami a lefelé utat mutatta. Ahova nap mint nap lementek a bányászok, nap mint nap kemény munkával Dorogot és a térség jövőjét építették. De most a jelenben vagyunk, és ez az aktatorony új értelmet kap. Most már a jövőbe mutat. Talán ahogy az ősök is szerették volna, hogy igenis kell, hogy legyen jövő.” – így kezdte beszédét Erős Gábor, majd hozzátette, hogy ez az aknatorony most már kilátóként fog funkcionálni, és most már úgy fog itt lenni, mint egy közösségi tér, amelynek üzenete is van, ami azt súgja nekünk, hogy ne felejtsük el a hagyományainkat, a múltunkat, és azokat igenis ápolni kell és megújítani, mert új értelmeket tudnak nyerni.

 

 

Harmadikként dr. Tittmann János járult a mikrofonokhoz, aki megköszönte a támogatást a vármegyei önkormányzatnak, valamint elismeréseket adott át azoknak, akik részt vettek a Kálvária felújításában, illetve az Aknatorony-kilátó megvalósításában. A polgármester után dr. Martos Levente Balázs szentbeszédét hallgathatták meg az érdeklődők, ami a Kálvária megáldásával zárult. Ezt követően elérkezett a várva várt pillanat: dr. Tittmann János kinyitotta a kilátó kapuját. A kilátó mostantól szabadon látogatható bármely napszakban.

A beruházásról: a Kálvárián található 16 méter magas létesítmény átépítése során a torony meglévő szerkezetének minél nagyobb mértékű megtartása mellett alakították kilátóterasszá az építmény felső szintjét. A feljutást biztosító lépcső a külső kontúrhoz illeszkedve halad, a „szintenkénti” pihenőket a város felőli oldalon építették ki. A torony meglévő fényei megmaradtak, de éjszakai használatot biztosító megvilágítással is ellátták. A kilátó mellett a keresztek és a stációk is megújultak, valamint új lépcsősort és járdát alakítottak ki megvilágítással. A TOP_PLUSZ-1.1.3-21-KO1-2022-00004 azonosítószámú, Dorogi Bányász Emlékmű-Kilátó kialakítása a Kálvária dombon című projekt 207 millió forint európai uniós támogatásból valósult meg.

 

Fotók, képek: dorogimedence.hu

Hatalmas vihar csapott le a horvát tengerpartra hétfő este, az óriási hullámzás, az eső és a jégeső csak kedd hajnalban csillapodott, de Rovinjtól Záráig (Zadar) számos hajó megrongálódott, többen megsérültek - közölte internetes oldalán kedden a Jutarnji List című zágrábi napilap.

A rovinji tűzoltóság harminc sérült jachtot vett nyilvántartásba, és három sérültről számolt be, akiket a pólai (Pula) kórházba szállítottak.

A helyi jelentések szerint a vihar a szárazföldön is jelentős károkat okozott, az óránkénti több mint 110 kilométeres erősségű szél nagyobb fákat is kicsavart, több útkereszteződés vált használhatatlanná. A tűzoltók a környező kempingekben is mentik a nyaralókat, a kidőlt fák ugyanis ott is gondokat okoztak.

A jelentős hullámzás miatt a tengeren hajók csapódtak egymásnak. Zadarnál elsüllyedt egy személyszállító hajó, amelynek 38 utasát és öttagú legénységét egy komp mentette meg.

Forrás: MTI.hu

Képforrás: alon.hu, vizimadok.hu

Naegleria fowleri - azaz az agyevő amőba- felbukkanásának gyanúja miatt vett tíz vízmintából nyolcban talált különféle amőbákat a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ). 

A mintákat június 14-én vették – tájékoztatott Tatiana Červeňová országos tiszti főorvos. Továbbra is vizsgálják, hogy pontosan milyen amőbákról van szó, és azt is, hogyan okozott fertőzést a Naegleria fowleri.

A Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ SR) előzetes tájékoztatása szerint a Naegleria fowleri parazita jelenlétét nem igazolták a Vadaš Thermal Resort medencéiben” – írta Facebook-oldalán a párkányi fürdő.

Mindez azzal függ össze, hogy három napja meghalt az a 11 éves fiú, akinek agyfaló amőbát állapítottak meg a szervezetében.

 

Forrás, képforrás: parameter.sk, lakaskultura.hu


A Regionális Közegészségügyi Hivatal rendeletével összhangban lévő megelőző intézkedések miatt a Vadas Termálfürdő medencéi vasárnap és hétfőn, június 15-től 16-ig (beleértve) zárva tartanak.

A bezárás oka egy speciális baktérium jelenlétének folyamatban lévő vizsgálata, melynek jelenlétét eddig egyetlen vizsgálat sem erősítette meg. Az eddig vételezett idei medencevíz-minták egyike sem erősítette meg semmilyen baktérium jelenlétét.
Köszönjük megértésüket!

Forrás: Vadas Thermal Resort Párkány Facebook oldala

Képforrás: Vadas Thermal Resort Párkány Facebook oldala

Cikk ajánló

  Egyre népszerűbbek azok a kezdeményezések, amelyek a városi környezetben fellelhető...

  Bronzéremmel zárta a portugáliai Youth for Peace nemzetközi utánpótlás labdarúgótornát az...

Hivatalosan is véget ért az F és K jelzésű midibusz-járatok meghosszabbított tesztidőszaka. A...

netfone 2024 11

Hirdetés

ELÉRHETŐSÉGEINK

GRAN TV
Székhely: 2500 Esztergom, Perc u. 3.
Stúdió: 2500 Esztergom, Kossuth L. u. 64.
+36 (30) 626-3000, +36 (36) 898-000
 Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.