rna ado 1 szazalek

Hírek

 

Megkezdődött az Otthon téren található bányászemlékmű áthelyezésének folyamata Dorogon. A város képviselő-testülete még áprilisi ülésén döntött arról, hogy az emlékmű új helyre kerül, a tavaly Európai Uniós támogatással kialakított Hantken Miksa parkba.

Az önkormányzat tájékoztatása szerint az emlékmű új helye a valamikori Fortuna területén, a Földtörténeti lépcső mellett lesz. Az áthelyezéshez a Dorogi Szénmedence Kultúrájáért Alapítvány, mint az emlékmű tulajdonosa is hozzájárult.

A munkálatok első lépéseként eltávolítják az emlékmű márványborítását, ezt követően műhelyben felújítják az egyes elemeket, szükség esetén javítják vagy pótolják azokat. Ezzel párhuzamosan az új helyszínen elkészül az emlékmű alapja és vasbeton szerkezete.

A felújított márványlapok ezt követően kerülnek fel az új betonmagra, így az emlékmű megújult formában fogadhatja majd a látogatókat a Hantken Miksa parkban.

Az önkormányzat közlése szerint a munkálatok már megkezdődtek az Otthon téren, és várhatóan a Bányásznapi ünnepségsorozat kezdetére be is fejeződnek.

A kivitelezés idejére a városvezetés a lakosság türelmét és megértését kéri.

Fotók: Dorog Város Önkormányzata, dorogimedence.hu

 

Megkezdődött a Klastrompusztára vezető út burkolatfelújítása Kesztölcön. A munkálatok miatt a héten korlátozásokra, esetenként teljes útlezárásra kell készülniük az arra közlekedőknek.

A kivitelezési munkák június 2-án, kedden indultak el, és a tervek szerint három-négy napot vesznek igénybe. Juhász Sándor, Kesztölc polgármestere tájékoztatása szerint az aszfaltozást szakaszosan végzik. Emiatt az érintett útvonalon időszakos forgalomkorlátozásokra, valamint alkalmanként 20–30 perces teljes lezárásokra kell számítani.

A polgármester arra kéri az autósokat, hogy a megszokottnál is körültekintőbben, fokozott figyelemmel közlekedjenek, mivel a munkaterületen nehézgépek és dolgozók végzik a feladatukat.

Rendkívüli korlátozás a csapadék miatt

A felújítás menetét az időjárás is alakítja: június 3-án újabb, szigorúbb forgalomkorlátozást kellett bevezetni. Az útépítő társaság tájékoztatása szerint a várható esőzések miatt szerdán 13 és 16 óra között bitumenemulzió-szórást végeztek a Klastrompusztára vezető út egy mintegy 370 méteres szakaszán.

A technológiai folyamat idejére az érintett szakaszt mindkét irányból teljesen lezárták. A szakemberek nyomatékosan figyelmeztetnek:

Fontos! Senki ne hajtson rá a frissen kijuttatott bitumenemulzióra, mivel az anyag a gépjárművek karosszériájáról és a ruházatról is rendkívül nehezen, vagy egyáltalán nem távolítható el.

Türelmet kér az önkormányzat

A munkálatok ugyan átmeneti kényelmetlenséggel járnak, de a cél a hosszútávú biztonság. Kesztölc Község Önkormányzata ezúton is kéri a lakosság és a környékre látogatók türelmét és megértését. Mint kiemelték: a beruházás mindannyiunk érdeke, hiszen a munkálatok végeztével egy lényegesen biztonságosabb és jobb minőségű útszakaszon közlekedhetünk majd.

Forrás: Kesztölc Község Önkormányzata

 

Pünkösdvasárnap, május 24-én szentmisét mutatott be Martos Levente Balázs esztergom-budapesti segédpüspök a Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert-főszékesegyházban, amelynek keretében nyolcvanegy fiatal részesült a bérmálás szentségében. Az esztergomi bazilikában tartott ünnepen különösen megható pillanat volt, amikor az liturgia kezdetén Török Csaba plébános köszöntötte Erdő Péter bíboros, prímást is.

A hívek tapssal fogadták a főpásztort, aki betegsége miatt több mint három hónap után most mutatkozott először nyilvánosan. Erdő Péter bíboros legutóbb február 2-án, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén celebrált szentmisét az esztergomi bazilikában. A mostani jelenléte ezért sokak számára különösen megható és reményt adó pillanatot jelentett.

Homíliájában Martos Levente Balázs püspök pünkösd ószövetségi gyökereiről beszélt. Felidézte, hogy a pünkösd eredetileg „a törvényadás és a szövetségkötés ünnepe” volt, amikor „a zsidó nép a Sínai-hegynél kötött szövetséget Mózes által Istennel”. A püspök hangsúlyozta: ez a szövetségkötés „félelmetes körülmények között történt”, hiszen „a választott nép nem mert közel menni a hegyhez, amelyet Isten tűzben, villámlásban, égdörgésben vett körül”.

A segédpüspök arról is beszélt, milyen mély változást hozott Krisztus és a Szentlélek eljövetele az ember és Isten kapcsolatában. A Zsidókhoz írt levélből idézve emlékeztetett: „Ti Sion hegyéhez járultatok, az égben számon tartott elsőszülöttek ünnepi sokaságához.” Majd hozzátette: „Ezt szabad szóval így tudnám visszaadni:

"nem a rettegés tart Isten közelében.” 


Martos Levente Balázs hangsúlyozta: az ószövetségi ígéret az Egyházban teljesedik be; vagyis

a törvény nem kőtáblán íratott, hanem bennetek beteljesedik az ószövetségi ígéret, amely azt mondja: „törvényemet szívükbe adom, és elméjükbe írom”.

 

A püspök kiemelte, hogy az Újszövetségben Isten és ember kapcsolata már nem a félelemre, hanem a szeretetre épül. „Igen, a Biblia azt mondja: Isten féltékeny Isten, de ezzel tulajdonképpen az ő marasztaló, égő, visszavonhatatlan szeretetét állítja elénk” – fogalmazott. Hozzátette:

Az Újszövetség azt ünnepli, hogy erre a szeretetre mi a Szentlélek törvénye által válaszolhatunk.”

A bérmálkozókhoz fordulva az Egyház közösségi természetéről is beszélt. A szentlecke kapcsán úgy fogalmazott: „Az Egyház egy titokzatos test, amelyben a Lélek adományai különbözőképpen megtapasztalhatók, és amely éppen ezeknek az adományoknak a különbözőségében éli az életét.”

Majd egy szemléletes képpel magyarázta az Egyház útját: „Ez egy kicsit olyan, mintha azt mondanánk: a Sínai felől érkezünk, a mennyei Sionhoz, Jeruzsálemhez tartunk, de közben nagyon is szükségünk van erre a közösségre, amelyben olyan sokféle adomány, olyan sokféle karizma, olyan különböző lehetőségek és adottságok egészítik ki egymást.”

A homília egyik legszemélyesebb részében Martos Levente Balázs felidézte, hogy amikor hittant tanított, így próbálta megmagyarázni a szövetség valóságát a gyerekeknek: „Krisztus számít rád.” A válasz pedig ez volt: „Én is számítok rád.” A püspök szerint ez a keresztény közösség egyik legmélyebb tapasztalata. „Az életben mindannyian megtapasztalunk olyan helyzeteket, amelyekben úgy érezzük, segítségre van szükségünk. Kell, hogy valakire számíthassunk” – mondta.

A bérmálkozókhoz fordulva újra hangsúlyozta:

Krisztus számít rátok, és ti is számíthattok rá. És az Egyház is számít rátok, és szeretnénk olyan Egyházban együtt lenni, amelyre ti is számíthattok, amikor szent és jó életet akartok élni.”

A szentmise végén a segédpüspök arra hívta a híveket, hogy közösen imádkozzanak a fiatalokért és saját hitük megújulásáért is. „Élesszük fel mindannyian a szívünkben a hitvallás kegyelmét. Élesszük fel mindannyian a szívünkben a Lélek erejét, a belénk vetett hitet” – fogalmazott.

Az esztergomi bazilikában ünneplő hívek számára a pünkösdi szentmise így nemcsak a bérmálkozók ünnepe volt, hanem a közösség, a remény és a megújulás különleges alkalma is. Különösen azért, mert a jelenlévők hosszú hónapok után újra együtt ünnepelhettek Erdő Péter bíborossal is.

Szöveg: Zsuffa Tünde/Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Fotó: Merényi Zita/Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Videó: Kardinális

Magyar Kurír

 

Május 30-án, szombaton immár ötödik alkalommal rendeznek interaktív gyereknapot a Richter Gedeon gyógyszeripari vállalat dorogi gyáregységének nagyparkolójában.

Az Esztergomi út mellett található parkolóban, a délelőtt 9-től 12 óráig tartó programon a látogatók betekintést nyerhetnek a tűzoltók mindennapjaiba, megtekinthetik a gépjárműveket és az oltáshoz szükséges eszközöket. Mindemellett lehetőség lesz valódi tűz eloltására is, ahol a gyerekek szüleikkel együtt bizonyíthatnak.

 A rendezvényen a Gyereksziget a dorogi Richter Óvoda munkatársainak közreműködésével valósul meg, ahol kézműves foglalkozások, ügyességi játékok, rajzolási lehetőségek, és rajzversenyek várják a kisebbeket.

 Ha szeretnék közelebbről is megnézni a dorogi gyáregységnél található tűzoltóautókat, felszereléseket, akkor látogassanak ki gyermekeikkel május 30-án, szombat délelőtt a Richter Tűzoltó Gyereknapra!

 A rendezvényt hatalmas szirénázással nyitják meg 9 órakor.

A cikk megjelenését a Richter Gedeon Nyrt támogatta.
Képek forrása: Richter Gedeon Nyrt

 

Május 26-án megkezdődnek a 0,4 kV-os szabadvezeték kiváltási és közvilágítás-felújítási munkálatok Esztergomban, a Deák Ferenc utcában – közölte Esztergom Megyei Jogú Város Önkormányzata a honlapján.

A kivitelezés a Deák Ferenc utca Pór Antal tér és Árok utca közötti szakaszát érinti. A munkálatok során a kivitelező minden érintett ingatlan képviselőjével egyeztet majd a helyszínen az egyedi bekötések műszaki megoldásairól.

A beruházás ideje alatt időszakos forgalomkorlátozásra, parkolási nehézségekre, valamint zajhatásra is számítani kell az érintett területen.

Az önkormányzat a lakosság türelmét és megértését kéri a kivitelezés idejére.

 

Forrás, képforrás: dorogimedence.hu

Cikk ajánló

  Egyre népszerűbbek azok a kezdeményezések, amelyek a városi környezetben fellelhető...

  Bronzéremmel zárta a portugáliai Youth for Peace nemzetközi utánpótlás labdarúgótornát az...

Hivatalosan is véget ért az F és K jelzésű midibusz-járatok meghosszabbított tesztidőszaka. A...

netfone 2024 11

Hirdetés

ELÉRHETŐSÉGEINK

GRAN TV
Székhely: 2500 Esztergom, Perc u. 3.
Stúdió: 2500 Esztergom, Kossuth L. u. 64.
+36 (30) 626-3000, +36 (36) 898-000
 Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.